Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Юрко Тютюнник

Про рідний край. Враження від подорожей та відпусток.

Модераторы: TEMA, Ksenia

Ответить
Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Юрко Тютюнник

#1

Сообщение Kozak Taras » 21 окт 2016, 09:12

Изображение
39-річного генерал-хорунжого армії УНР Юрка Тютюнника розстріляли 20 жовтня 1930 р. у Москві.
Він народився 20 квітня 1891 р. в селі Будище Звенигородського повіту Київської губернії у родині колишніх кріпаків Йосипа та Марини. За материнською лінією був онуком сестри Тараса Шевченка — Ярини. У сім’ї було 9 дітей, але дорослого віку досягли 5 (4 сини і дочка).
Старші брати Юрка належали до партії соціалістів-революціонерів. У травні 1902 поліція арештувала всю родину Тютюнників, бо брати Іван і Макар розповсюджували між селянами заборонену партійну літературу; матір і малолітніх дітей того ж дня відпустили.
Навчався у сільській школі, закінчив агрошколу в Умані. На військовій службі з 1913 року. Спочатку служив у 6-му Сибірському полку в Владивостоці. З 1914 року брав участь у Першій світової війни спочатку в чині унтер-офіцера, потім офіцера. Командування полку запропонувало Юрію навчатися в військовому училищі. Після двомісячної підготовки успішно склав іспити до 1-ї Київської гімназії. Потім був посланий на Кавказ, де в 2-й половині 1915 року закінчив військову школу в місті Ґорі. Зі школи знову відбув у 6-й Сибірський полк. У листопаді 1916 р. потрапив до Сімферополя в 32-й запасний полк, де прослужив до Лютневої революції. Після утворення Української Центральної Ради взяв активну участь в українізації частин російської армії.— член полкового комітету, обраний заступником голови гарнізонної ради солдатських депутатів. У березні-квітні 1917 р. організатор українського «Першого Сімферопольського полку імені Гетьмана Дорошенка». У середині травня 1917 року в Крим прибув Олександр Керенський, який запропонував Юрію перехід у Штаб Одеського Воєнного Округу на високу посаду, але Тютюнник відмовився. 31 травня загальне засідання українського Сімферопольського клубу під головуванням прапорщика Тютюнника постановило: «негайно відтелеграфувати військовому міністру про те, що зорганізувався український запасний полк м. Сімферополя в кількості 5811 солдатів і 36 офіцерів, які просять затвердження».
На Другому Всеукраїнському військовому з’їзді Юрко був обраний членом Центральної Ради, залишився в Києві і почав працювати. Восени 1917 р. організував у Звенигородці кіш (батальйон) вільного козацтва, став його командиром (отаманом).
29 грудня 1917 отримав призначення до Політичної ради при Генеральному Військовому Секретаріаті.
Розгромив у Бобринську 8-тисячну групу Михайла Муравйова.
9 листопада 1918 Тютюнника як учасника підпільника Революційного штабу Києва заарештували, знаходився в Лук’янівській в’язниці в камерах поруч із отаманом Палієнком та сотником Андрієм Вовком. У грудні 1918 Тютюнника мали розстріляти за наказом Головнокомандувача військами Гетьманату князя О. Долгорукова. В ніч проти 14 грудня 1918 отаман Палієнко, Андрій Вовк і Юрко Тютюнник підняли повстання у Лук’янівській в’язниці та після звільнення вирушили назустріч військам Директорії. В січні 1919 Тютюнника було вирішено розстріляти в штабі батальйону Правобережної Червоної армії, проте після промови генерала батальйон перейшов до Чорноморської дивізії військ УНР.
У травні 1919 року Тютюнник і Григор’єв повернули зброю проти більшовиків. 8 листопада головний отаман Петлюра призначив Ю.Тютюнника командувачем армії УНР. З 6 грудня 1919 р. до 5 травня 1920 р. Тютюнник брав участь у Першому зимовому поході як помічник генерала Михайла Омеляновича-Павленка. Юрко Тютюнник отримав орден «Залізного Хреста» за номером два, а його дружина, сестра – жалібниця Віра Тютюнник-Левицька нагороджена Залізним Хрестом номер п’ять. У жовтні 1920 Тютюнник підвищений до генеральського звання. Після інтернування українських частин у Польщі Тютюнник не склав зброї.
16 червня 1923 р. після переправи через Дністер генерала-хорунжого Юрка Тютюнника заарештовано. Публіці повідомили, що він здався добровільно, погодився на співпрацю з урядом У.С.РР. Москва наполягала на розстрілі, українське керівництво переконало в необхідності збереження авторитетного на Заході генерала в політичних цілях.
Генерал вирішив загинути, але не поступатися радвладі, тому чекісти влаштували йому побачення в камері з дружиною і малою донькою з ультиматумом: або лист, або усім смерть. 15 серпня Тютюнник оприлюднив звернення «До всіх українських вояків, перебуваючих на еміграції» та написав покаянного листа В.Затонському.
Він працював сценаристом на Одеській кінофабриці, написав сценарій фільму «Звенигора» (1927), спільно з Майком Йогансеном і Олександром Довженком. Грав себе в українських фільмах: у художньо-документальному «П. К. П.» («Пілсудський купив Петлюру»), у першому варіанті «Звенигори» тощо). Харківський адвокат Олександр Семененко про «ПКП» писав: «Замість історичної драми, де вони брали участь як воїни, їм довелося на баских конях перед кіноапаратами витанцьовувати образливий для їх гідності водевіль. У цій країні переможені не мають права на честь і минуле. Своє минуле вони мають самі спаплюжити і спотворити.»
Під час роботи на Одеській кінофабриці Юрко Тютюнник потоваришував з Юрієм Яновським і той на основі спогадів створив роман-думу «Чотири шаблі».
Після роботи на Одеській кінофабриці Тютюнник перейшов до Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ) у Харкові. З колишнім комісаром Центральної Ради Надією Суровцовою працював в одному кабінеті; вона залишила спогади про редактора художніх фільмів і сценариста Тютюнника.
Смертний вирок ухвалила колегія ОГПУ 3 грудня 1929 року з приміткою: «вирок не виконувати до особливого розпорядження». Суд дозволив йому листуватися. До серпня дружина Віра Андріївна Тютюнник-Левицька отримувала через ГПУ листи від чоловіка, продовжувала добиватися помилування. В серпні 1929 продала піаніно, щоб поїхати в Москву на побачення з чоловіком та прийом до судового керівництва.
У кінці 1930 року Тютюнник-Левицька звернулася до владних органів із проханням повідомити про його долю, живий чи ні. 1932 року отримала повідомлення про виконання вироку. Реабілітований 28 листопада 1997 року постановою Генеральної прокуратури України.
Відомо, що Віра Андріївна лишилася з двома дочками (старша донька: Тютюнник Ольга Юріївна (1918 р.н.) до 1932 року проживала на станції Кущівка Північно-Кавказького краю.
Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
Олег Петрович
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 3103
Зарегистрирован: 20 ноя 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1342
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 4686 раз
Поблагодарили: 3772 раза

Юрко Тютюнник

#2

Сообщение Олег Петрович » 22 окт 2016, 20:48

Kozak Taras писал(а): За материнською лінією був онуком сестри Тараса Шевченка — Ярини

Це хибна інформація як і та що Тютюнник організував Вільне козацтво на Звенигородщині 1917 року - він просто забрав його в Гризла, посадивши того за грати. Та й взагалі біографія Тютюнника досить не досліджена як і історія Вільного козацтва..

Аватара пользователя
Леонід Мазира
Історик форуму. Генеральний значковий
Історик форуму. Генеральний значковий
Сообщения: 3557
Зарегистрирован: 14 дек 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 765
Пол: Мужской
Откуда: Київ
Благодарил (а): 5404 раза
Поблагодарили: 3116 раз

Юрко Тютюнник

#3

Сообщение Леонід Мазира » 23 окт 2016, 19:40

Kozak Taras писал(а): В ніч проти 14 грудня 1918 отаман Палієнко, Андрій Вовк і Юрко Тютюнник підняли повстання у Лук’янівській в’язниці та після звільнення вирушили назустріч військам Директорії. В січні 1919 Тютюнника було вирішено розстріляти в штабі батальйону Правобережної Червоної армії, проте після промови генерала батальйон перейшов до Чорноморської дивізії військ УНР.
У травні 1919 року Тютюнник і Григор’єв повернули зброю проти більшовиків.
Дійсно, щось тут у цій історії "купи не держиться. !4 грудня Гетьман зрікся влади, так що повстання не було кому придушувати. Всі пішли назустріч Директорії. Хто ж тоді хотів розстріляти Тютюнника в січні 1919 р, вірніше - як він попав у лапи червоноармійців? І що це за розстріл, коли після промови приреченого батальйон переходить до противника. Чорноморська дивізія УНР по-любому була ворогом більшовиків. То що означає "повернути зброю проти більшовиків"? Правда, відомо, що Григорьєв у січні 19-го року перекинувся до більшовиків і звільнив Одесу для більшовиків, проте в травні 1919 р знову виступив проти більшовиків
Ось із ВІКІПЕДІЇ : Відмовився від співробітництва з УНР, оскільки орієнтувався на боротьбистів, які прагнули порозуміння з більшовиками.

В січні 1919 Тютюнника було вирішено розстріляти в штабі батальйону Правобережної Червоної армії, проте після промови генерала батальйон перейшов до Чорноморської дивізії військ УНР.

З 01 лютого 1919 року за постановою ЦК партії боротьбистів та за погодженням з командуванням Українського фронту РСЧА — начальник штабу 1-ї бригади (яку очолював отаман Нечипір(він же Матвій) Григор'єв) 1-ї Задніпровської дивізії РСЧА.
У лютому 1919 року частини Тютюнника об'єдналися[Джерело?] з загонами Матвія Григор'єва, утворивши могутню військову групу (23 тисяч багнетів і шабель, 52 гармати, 20 бронепоїздів). Командування повстанською армією перебрав на себе М.Григор'єв, начальником штабу став Тютюнник. Повстанці разом з Червоною армією повели бойові дії проти денікінців та військ Антанти, зайняли у березні 1919 року Херсон і 6 квітня Одесу. 7 квітня Юрій Тютюнник призначений комендантом Одеси (до 20 квітня), одночасно — командир 1-ї бригади 6-ї Української радянської дивізії, яка розгорталася з загонів отамана Григор'єва.


Тепер трохи зрозуміло, факт - Тютюнник 1 лютого переметнувся до більшовиків разом з Григорьєвим, і потім навіть став більшовицьким комендантом Одеси. ТО де ж там Чорноморська дивізія військ УНР, куди після промови генерала перейшов батальйон, яких мав розстріляти Тютюнника? Так що треба обережно ставитись до отаких історичних довідок, які написані зовсім неохайно і не викликають довіри.

Ответить

Вернуться в «Краєзнавство, історія, туризм та подорожі»