За компанію і жид повісився: походження вислову

Про рідний край. Враження від подорожей та відпусток.

Модераторы: Ksenia, TEMA

Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 20964
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 5918 раз
Поблагодарили: 10266 раз

За компанію і жид повісився: походження вислову

Сообщение Kozak Taras » 02 ноя 2017, 22:19

Изображение

“За компанію і жид повісився…”

Жид (в пізнопраслав’янському *židъ) — іудей, скупець, скряга. Запозичене (через балканські романські мови) з італ. giudeo, де з лат. judaeus (та з івр.‏יהודי‏‎‎‎) — «iудей».

Існує така легенда про походження цього крилатого вислову.

В народі говорять: “І за компанію жид повісився”, зараз сучасна молодь, розуміє компанію, як групу людей які ідуть випивати спиртні напої. Така поговорка історично склалась, і те що розуміє сучаснісь, не зовсім відповідає дійсності. Компанія – це велика золота чаша, з якої пили козаки, після перемоги чи поразки. Віна мала велике значення для козаків, як хоругва чи литаври. З однієї чаші пили всі.

За часів коли козаки воювали проти бусурманів та поляків, кошовий отаман, відправив війська на поляків, і війська на бусурманів, а жид у кошового доглядав за компанією, і наказав кошовий заповнити її горілкою. Але після битви з поляками полягло багато козаків і на Січі була навіть тривожна паніка, тому що не було ніяких новин від війська, що пішли на бусурман, а жид, злякався сили польської, тай вирішив тікати до поляків, але жид був дуже жадібним, тай вирішив украсти у козаків компанію. Украв компанію, тай подався до Польщі. Але прийшла новина, що козаки на півдні, перемогли бусурманів, і війська приїхали випити з компанії в честь перемоги. І також до жида дійшла ця новина, що козаки перемогли бусурманів, і тут жид розумів що він уже не встигне до Польщі, його обов’язково наздожинуть козаки, хоть і без важкої компанії він змігби добратись, але він був дуже жадібним, і вирішив повіситись.

Ось така історія цієї поговорки, яку розуміть багато людей під загальним суспільним поглядом.

підготував АНАТОЛІЙ ГРИЦЮК
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Вернуться в «Краєзнавство, історія, туризм та подорожі»