Нан-Мадол

Про рідний край. Враження від подорожей та відпусток.

Модераторы: TEMA, Ksenia

Аватара пользователя
ЗвенаУкраїнська
Генеральний бунчужний
Генеральний бунчужний
Сообщения: 6808
Зарегистрирован: 02 дек 2017
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Звенигородка
Благодарил (а): 603 раза
Поблагодарили: 2849 раз

Нан-Мадол

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 08 янв 2020, 17:22

Це - руїни Нан-Мадола. Нан-Мадол - кам'яне місто, що існував між 1200 і 1628 роками на маленькому (345 km2) вулканічному острові Понпеї в центрі Тихого океану, в Мікронезії: звідси далеко і до континентальної Азії, і до Малайського архіпелагу, ще далі до Австралії і Америки. І це єдине древнє кам'яне місто між Південно-Східною Азією і Центральною Америкою. Його існування зовсім дивне.
Нан-Мадол якраз таке місце, куди довго і складно добиратися, а потім ти стоїш в центрі і кажеш собі «Ох, ну ніфіга собі, невже я тут? Дико круто!»
Pohnpei вимовляють приблизно як «Понпеї» (але і на кінці, скоріше, короткий). Вимовляти незручно, так що в ходу до сих пір стара назва Понапе.
Понапе - один з Каролінські островів.
Каролінські острова поділили між собою країни Палау і Мікронезія. Понапе з оточуючими атолами - один зі штатів ФШМ. Штати ФШМ між собою нічим не пов'язані, крім загального колоніального минулого під Іспанією, Німеччиною, Японією і США (від яких вони скопом отримали незалежність і стали «Мікронезія»).
Середній штат ФШМ влаштований приблизно так: по центру вулканічний острів, на якому живе місцевий мікронезійской народ (свій в кожному штаті), а навколо по морю розкидані атоли з різними мікронезійськими народами(у кожного свій атол і мова).
Нан-Мадол побудували на 92 частково штучних островах поверх коралового рифу, тут замість вулиць - канали.
Місто займає цілий квадратний кілометр, але кам'яна фортеця зі стінами висотою 5-8 метрів (!) Збереглася тільки на острові Nandauwas (Нан-Дувас); майже всі інші острівці являють собою платформи вистій 1-2 метра над водою (wiki пише ще про високі стінах на островах Peinkitel, Karian, and Lemenkou, але я їх не знайшов).
Будь-яка книга, розслідує зв'язок між масонами, шумерами, антигравітацією, інопланетянами і Атлантидою завжди неповна без згадки Нан-Мадола: зазвичай автори роблять особливі висновки, намалювавши на глобусі загадковий багатокутник з вершинами у єгипетських пірамід, бермудського трикутника, острова Пасхи, пірамід майя і Нан-Мадола.
Зведення штучних островів почалося в 700-хх, проте в тому вигляді, як ми його знаємо, Нан-Мадол побудували за допомогою магії (дракона) брати Олосіпа (Olosihpa; h в Спеллінг попейского мови означає, що попередня голосна довга) і Олосопа (Olosohpa), які припливли з Kanamwayso на великому каное і безумовно не були місцевими. Після смерті Олосіпи від старості, Олосопа взяв за дружину місцеву і заснував династію Сауделеров, 16 правителів якої очолювали Понапе до 1628, поки все більш посилюється, автократія була повалена богатирем Ізокелекелем, прибулим з острова кусає на великому каное (тепер це сусідній штат ФШМ в 700-х милях на схід - приблизно 1:20 польоту на B737).
Нан-Мадол був не тільки столицею Сауделеров і місцем відправлення релігійного культу, а й місцем проживання еліти острова: керівництво районів Понапе жило не в себе вдома, а в Нан-Мадол. Загальне населення не перевищувало 1,000 осіб; джерел води і їжі не було; все доставлялося і переміщалася по місту на човнах, як у Венеції.
Ось вам Нан-Дувас: квадратний острів з подвійною стіною по периметру, і 3 не замкнута п'ятикутних стіни навколо, розділених каналами з океанської водою.
Хвиля розбився об зовнішню стіну-хвилелом Нан-Дуваса і й сумирно котиться по внутрішньому каналу. Понпеї додатково оточений кораловим рифом з моту.
Старий аерофотознімок Нан-Дуваса: мангровая гай угорі ліворуч і гай справа до нашого часу вже, мабуть,
згоріли самі або вирубані, щоб розчистити туристам доступ в Нан-Мадол:
Канали давно замулились і в відлив по ним можна намагатися погуляти ногами, але мул засмоктує ноги зі страшною силою.
Між внутрішньою і зовнішньою стіною Нан-Дуваса - волохатий мох і залишки рову:
Місто побудований з необроблених базальтових «балок»: остигаючи, лава місцевого вулкана потріскалася на 5-6-Тигран блоки довжиною до 5-ти метрів і вагою до 50 тонн (!) - будівельникам залишилося тільки доставити їх на місце і скласти з них стіни. Блоки доставляли морем на плотах, і з тих, що звалися з плотів в процесі транспортування і досі лежать під водою, можна простежити вихідний кар'єр і шлях транспортування (але не простежили: кар'єр, використаний для будівництва Нан-Мадола, до сих пір достовірно не відомий. Я чув, що це скеля Сокес, але я був там і не бачив базальтових блоків).
Легенди говорять про те, що в Нан-Мадол повинні бути підземні ходи для втечі з фортеці в лагуну, але водолази шукали-шукали і не знайшли.
Кладка в Нан-Мадол дуже характерна, такий не зустрінеш більше ніде в світі.
У різних місцях Понпеї можна знайти базальт, з якого побудували Нан-Мадол, в природному середовищі: все майже готово,
відколюється примітивними важелями кам'яні «колоди» і лад. У світі досить багато місць, де лава остигає так: наприклад, ірландська Стежка Велетнів.
На Понапе є ще гарний вулканічний останець з такої ж породи (зрозуміло, що про нього жартують місцеві):
З базальту у Нан-Мадола тільки зовнішні частини стін,
типу опалубки: всередині при будівництві клали свежедобитие, ще живі, коралові голови, які, висихаючи, скукоржівалісь. Через це кладка з базальтових блоків-важелів просідає всередину і споруда ущільнювалася і міцно схоплюються
Вважається, що його розкопали і вивезли японці під час окупації: зрозуміло, тут були тонни платини
Входи в Nandauwas для простих людей: пролізаючи через такий відчували велич Сауделеров і власну нікчемність

* * *

За межами Nandauwas острова майже завжди - плоскі платформи,
на яких розташовувалися звичайні для тихоокеанського регіону дерев'яні хатини, що не збереглися до нашого часу
А це, очевидно, камінь для приготування Сака (кави) - популярного в тихоокеанському регіоні напою землистого смаку і кольору з седативний ефект. Заборонених в Канаді та деяких європейських країнах, але в Океанії sakau - невід'ємна частина соціальних ритуалів.
Це вам не Ангкор-Ват: тут нічого і ніколи не відновлювалося і не реконструювалося. Місцями мангри повністю перемогли.
Дизайнерські сандалі, куплені за 100 € у Сан Ремо, пережили зі мною острів Святої Єлени,
Піткерн, острів Вознесіння та бог знає що ще, поки, нарешті, не здохли після Нан-Мадола. Питання заміни досі залишається відкритим: аналогічний дизайнерський предмет буде коштувати в 5 разів дорожче і не переживе і одного походу за пивом.
В Нан Мадол майже немає відвідувачів: рідкісний понапскій школяр був тут з екскурсією,
більшість дорослих понапцев забобонно обережні, тільки рідкісні відважні білі бабульки і дедулькі турбують духів місця

* * *

Навколишнє Нан Мадол понпейская дійсність теж заслуговує на увагу
Система дорожніх знаків на острові американська, але замість стандартних знаків напрямки (яких тут немає жодного), використовують кустарного виду покажчики. На понпейском не пишуть, пишуть по-англійськи і іноді дублюють по-японськи. Дорога до Нан-Мадол проходить через приватну землю і проїзд платний, беруть по 1 доларові.
Як всюди в Океанії - земля під пам'ятниками історії (і, як наслідок, - самі пам'ятники) в приватній власності. Нан-Мадол - власність ось цієї сім'ї, яка бере ще по 3 долари з кожного туриста.
Мікронезійской «ямс», який насправді ніякий не ямс (солодка картопля), а таро (рослина) - найжахливіший з подібних картоплі вуглеводів: несмачний і дуже крохмалистий.
Як і на Самоа, на Понапе намагаються ховати у дворі, ближче до дому/ У кого-то у дворі стоїть лазня, а у них - Нан-Мадол.

* * *

Для зручності туристів парковку з Nandauwas'ом з'єднує стежка через острови з містками через канали. І знаєте що найдивніше? Коли місцеві пояснюють як і куди йти, вони називають цю стежку і містки man-made. Розумієте? Це означає, що в свідомості місцевих сам Нан Мадол досі - побудований богами!

* * *

Вранці того дня, коли мало відбутися перше сонячне затемнення нового тисячоліття, ніхто не підозрював, що незабаром життя всього людства зміниться самим фатально. Коли Земля накрилася темної пеленою, потужний спалах на Сонці спровокувала серію природних катастроф. Землетруси і виверження вулканів струсонули земну кулю.
Вчений Джек Кіркланд підозрює, що причина цих катаклізмів якось пов'язана з дивною кристалічної колоною, виявленої на дні океану. На цій колоні висічені загадкові письмена, в яких стародавній народ, жив дванадцять тисяч років тому, намагався передати якесь застереження.
Посеред розщеплення ліній Історії, вивержень вулканів по периметру всього Тихого океану; падаючого борту №1 президента США; пішла під воду Аляски; левитировать блоки в місці, яке автор називав Нан-Мадол, і яке я, звичайно, порахував спочатку зовсім вигаданим.

Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Вернуться в «Краєзнавство, історія, туризм та подорожі»