Як нищили Чортомлицьку Січ

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22460
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6742 раза
Поблагодарили: 11819 раз

Як нищили Чортомлицьку Січ

Сообщение Kozak Taras » 25 май 2020, 08:52

Изображение

Московські війська за наказом Петра І 25 травня 1709-го знищили Чортомлицьку Січ на острові Чортомлик на Дніпрі.

Чортомлицька Січ заснована козаками на чолі з кошовим отаманом Федіром Лутаєм влітку 1652-го на правому березі острова Чортомлика — рукава Дніпра. Це тепер село Капулівка Нікопольського району на Дніпропетровщині. Петро І вирішив помститися запорожцям за те, що у Північній війні стали на бік шведів і гетьмана Мазепи. Три полки московських стрільців під Києвом сіли на судна і попливли униз по Дніпру. Дорогою нищили козацькі поселення.

Московити спалили фортеці Старий та Новий Кодак. Полковник Яковлєв підійшов до містечка Кам'яний Затон недалеко від Січі, вислав до запорожців із листом козака Сметану. Його втопили. Оборону Чортомлицької Січі очолив наказний отаман Яким Богуш. Вона була недоступна для штурму. Тож почали по ній гатити з гармат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Дніпрі зруйнували польську фортецю

На допомогу московитам прибув полковник Гнат Ґалаган, який втік від Мазепи. Запорожці подумали, що це йдуть на допомогу татари й відкрили ворота. Коли ж зрозуміли помилку, було вже пізно: солдати Яковлєва ввірвалися в Січ. Жодного живого полоненого не залишили, курені й інші будівлі спалили.

У полон потрапили кошовий отаман, військовий суддя, 26 курінних отаманів, 2 ченці, 250 козаків, 160 жінок та дітей. 156 людей стратили. Декількох вбитих привязали до плотів та відпустили вниз по течії - на страх іншим. Московські війська забрали 40 гармат, 12 гаківниць, 62 рушниці, 13 прапорів. Зруйнували укріплення й спалили курені. Чортомлицька Січ перестала існувати.

Козаки захопили фортецю Кодак на Запоріжжі 1 жовтня 1648 року. Її збудували поляки навесні 1635-го - щоб контролювати пониззя Дніпра. У серпні того ж року запорожці під проводом гетьмана Івана Сулими зруйнували Кодацьку фортецю.

Автор: Ольга Васьків
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Вернуться в «Новини ККВК»