Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Історія Курінного отамана Шаповала.

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Аватара пользователя
Олег Петрович
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 3103
Зарегистрирован: 20 ноя 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1342
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 4686 раз
Поблагодарили: 3772 раза

Історія Курінного отамана Шаповала.

#31

Сообщение Олег Петрович » 03 мар 2017, 19:43

Досить цікава звістка сьогодні надійшла з Княжі. Віднайшовся начебто праправнук Опанаса Шаповала, в якого є фото прапрадіда та ще якісь факти.!! Оце буде нам облом,якщо наш словесний портрет зовсім не співпадатиме з оригіналом - доведеться перебивати на камені.(( Але ще потрібно дослідити нову версію чи це саме той Шаповал, а може і ні? Прізвищ Шаповал в Княжі було декілька на той час! Та ще й за їхніми розповідями Дід Шаповал не загинув у 1918 році ,а ще два роки воював у війську Симона Петлюри.!! Це також ще треба довести, адже ніде згадок про діда після 1918 року не випливало поки що. Знайшли місце де стояв будинок в Княжі і сліди двох його доньок. Праправнук приїде в село 24 квітня на гробки і буде з нами спілкуватись на цю тему.

Аватара пользователя
Леонід Мазира
Історик форуму. Генеральний значковий
Історик форуму. Генеральний значковий
Сообщения: 3557
Зарегистрирован: 14 дек 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 765
Пол: Мужской
Откуда: Київ
Благодарил (а): 5404 раза
Поблагодарили: 3116 раз

Історія Курінного отамана Шаповала.

#32

Сообщение Леонід Мазира » 03 мар 2017, 22:25

Нічого не треба перебивати - пам"ятник же не конкретній особі. Навіть зображення Мазепи є зовсім різні, або різних князів - головне, щоб вуса були!

Аватара пользователя
Олег Петрович
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 3103
Зарегистрирован: 20 ноя 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1342
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 4686 раз
Поблагодарили: 3772 раза

Історія Курінного отамана Шаповала.

#33

Сообщение Олег Петрович » 23 апр 2017, 20:38

Сьогодні в поминальний день ,дякуючи патріотам села Княжа , голові села Н.П.Шевченко та депутату райради В.Б. Шевченку, відбулась тепла зустріч з праправнуками Опанаса Кіндратовича Шаповала - Пологою Валерієм Віталійовичем ( 1952 р.н. проживає в Дніпропетровській обл.) та Пологою Юрієм Віталійовичем ( 1968 р.н. нині мешкає в с.Геронимівка біля м.Черкаси).
Изображение

Ось допоки єдине дідове фото, яке привезли його нащадки і яке висіло довгий час у хаті ,яку і збудував Шаповал та збереглось у праправнуків. Це вже репродукція із оригіналу приблизно 1895 року , тому і ще так молодо виглядає наш отаман. Фото пізнішого періоду були знищені самим Опанасом , але про це згодом. Наш прототип майже 100 % схожий із оригіналом але як і має бути по віку старіший. :)
Изображение

Опис спогадів правнуків надрукую найближчим часом!

Аватара пользователя
Олег Петрович
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 3103
Зарегистрирован: 20 ноя 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1342
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 4686 раз
Поблагодарили: 3772 раза

Історія Курінного отамана Шаповала.

#34

Сообщение Олег Петрович » 24 апр 2017, 21:05

Спогади Пологи Валерія Віталійовича ( 1952 р.н народивсь в с.Княжа – мешкає в Дніпропетровській обл..) про розповіді його діда Пологи Федора Матвійовича ( 1905 р.н) – онука Опанаса Шаповала .
« … Шаповал Афанасій ( Кіндратович) народивсь приблизно в 1860 році – помер 1927-1929 р., похований в селі Княжа на старому вже розгораному цвинтарі. Мав вуличне прозвище – «КотУза». Мав дві доньки- перша із них( Євдокія? ) це мати діда Пологи.
Зі слів Федора Пологи - Афанасій Шаповал був старшим над козаками декількох сіл ( курінним отаманом) . Був ще один старший козак , прізвища не пам’ятають, але він загинув у бою ( де і коли також даних немає).
Афанасій Шаповал мав 15 десятин землі , добротну хатину, клуні та амбари , які під час революційних подій були вщент забиті зброєю та патронами. Навіть в дворі була кулеметна точка з «Максимом» і вартував кулеметник, який його обслуговував.
В ті буремні роки Афанасій був делегатом та представником громади і мав стосунки з київською владою. Навіть отримав там якусь високу посаду по зв’язку. Зі слів діда Пологи Ф.М. - Шаповал жартував вдома – « Краще б мені дали портфель міністра фінансів».( який це саме був рік не пам’ятають). Але це тривало не так довго. Де перебував Афанасій з кінця 1918 р по кінець 1921 р невідомо. Але після того як він знову повернувсь в село та Україну повністю окупували більшовики, на Шаповала «добродії» настрочили донос в ЧК прямо в Київ. Звідти приїхав високий представник, місцева влада не була допущена до їхньої розмови. Високий чин запитав у Афанасія –« Пізнаєш мене?» , Шаповал відповів – « Звісно пізнаю». Київський гість каже – « Знищ всі документи та фотографії і допоки я живий, тебе ніхто не зачіпатиме» Зі слів Пологи Ф.М. , представник ЧК був знайомий із Шаповалом по роботі в Києві та у владі Симона Петлюри , до того як перейшов на службу до червоних.
Тож дід Шаповал «спокійно» дожив до 1926-27 р. а ж поки не стався нещасний випадок. Афанасія привалило в глинищі, обвалилася стіна, лишився живий але добре травмований. Через ті травми та вік через рік і помер.
Десь на початку 60 –тих років минулого століття під час оранки дідового городу були знайдені запаковані та змащені 3 а може 4 шаблі , а також оцинкований ящик з паперовими грошима –керенками, займи та якісь документи. Все було передано в княжанську сільраду. Де поділось – невідомо.

Портрет Афанасія ( Опанаса) Шаповала висів на стіні в хаті , яку він сам і збудував. Дід Полога Ф.М. також весь вік прожив в цій хаті, яку якимось дивом не забрали при розкуркуленні. Валерій Полога все дитинство провів у цій хатині. Зараз її вже немає – поряд збудований будинок вже новими господарями.
У діда Пологи Ф.М. було семеро дітей ,які розбіглись по всьому світу. ..»

Аватара пользователя
Михайло Петрович
Козак
Козак
Сообщения: 1
Зарегистрирован: 27 ноя 2018
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 0
Пол: Мужской
Откуда: Топильна
Поблагодарили: 3 раза

Історія Курінного отамана Шаповала.

#35

Сообщение Михайло Петрович » 27 ноя 2018, 09:40

Шановний Олег Петрович,доброго Вам ранку.Родом я з Топильни і мене також цікавить історія Козачанського куреня.Мій прадід, Кравченко Іван, був одним із засновників Куреня та Топилянської сотні відповідно.В сотні,будучи людьми заможними, також несли службу представники нашої великої родини.Хочу добавить,що був ще бій із загонами Нестора Махна в Топильні.

Аватара пользователя
Олег Петрович
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 3103
Зарегистрирован: 20 ноя 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1342
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 4686 раз
Поблагодарили: 3772 раза

Історія Курінного отамана Шаповала.

#36

Сообщение Олег Петрович » 27 ноя 2018, 11:19

Михайло Петрович писал(а):
27 ноя 2018, 09:40
Шановний Олег Петрович,доброго Вам ранку.Родом я з Топильни і мене також цікавить історія Козачанського куреня.Мій прадід, Кравченко Іван, був одним із засновників Куреня та Топилянської сотні відповідно.В сотні,будучи людьми заможними, також несли службу представники нашої великої родини.Хочу добавить,що був ще бій із загонами Нестора Махна в Топильні.

Доброго здоров'я , Михайле Петровичу! Це дуже чудово , що ви відгукнулися і Вам не байдуже історія нашого краю! Будемо раді , якщо Ви викладете в цій темі все що ви знаєте про наш Курінь та вашу Топильнянську сотню! Буду радий поспілкуватись з вами і по телефону - 097 440 52 38 -Олег Голуб.

Ответить

Вернуться в «Новини ККВК»