Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Хто такі "Чорні запорожці"

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Ответить
Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Хто такі "Чорні запорожці"

#1

Сообщение Kozak Taras » 12 дек 2017, 21:50

Чому вони чорні

Всьому виною його величність випадок. Історію полку можна вести з лютого 1918 року, коли з захисників Києва сформували Окремий Запорізький загін, під командуванням підполковника Петра Болбочана.

У 2-му пішому курені (батальйоні) створили команду з 50 кінних розвідників. Після звільнення Києва і Полтави до запорожців пішли добровольці і розвідники стали сотнею. Одягнені вони були в костюми кубанських козаків - захисні бешмети (каптани) і темно-сині черкески. Одна відмінність - на голову запорожцям покладалася козацька шапка з матер'яним чорним шликом. Звідси друга назва "чорношличники".
Изображение
Изображение
У 1919 році в тилах Українського війська господарювали банди Махно, Чередняка, Ковтуна, Сахарова, Шинкаря. У грудні махновці захопили станцію Лозова, важливий ж / д вузол, відрізавши Харків від Екатірінослава (нинішній Дніпро). Запорожці з наскоку вибили батьку і захопили два вагони сірого і чорного сукна і три вагони цукру. Останнім козаки розплатилися з кравцями в Кременчуці, за пошиття повного комплекту уніформи.

Так запорожці стали повністю "чорними". Вони носили чорні короткі жупани, чорні галіфе, на їхньому чорному прапорі був череп і гасло "Україна або смерть!".

Изображение

"Навіть царська гвардія не виглядала краще", - зауважив командувач Петро Болбочан.

Изображение

Вони не брали полонених

Це так. Командирів і комісарів РСЧА в полон не брали. А після того, як білогвардійці в 1919 році розправилися з декількома що потрапили в їх руки чорношличниками, не брали в полон і білих. Та й росіян - не завжди.

Що стосується українців та татар, то їх ставили в стрій - в Пластунський курінь. Цей курінь в 1920 році для всієї армії вважався штрафним - туди відправляли тих бійців що провинилися. Вижити в пластунському загоні могла тільки дуже підготовлена ​​людина, але в пластуни йшли і добровільно - служити в полку вважали за честь.

Чи дійсно вони були так круті?

В основній масі "Чорні запорожці" були або природженими козаками-рубаками, або кавалеристами старої російської армії.

"Чорношличниками ... в полон не здавалися, билися відчайдушно. Мали славу нещадних і непримиренних ... Люди, які, крім нестримної відваги, були готові на найнебезпечніше діло, стратили в собі разом з почуттям страху все інше людське, добре ", - згадував ад'ютант 2-го Запорозького полку сотник Никифор Авраменко.

"Про Чорних Запорожців треба говорити окремо ... Де стався який бешкет, - Чорні; славна військова справа - вони ж ", - писав колишній командувач армії УНР генерал Михайло Омельянович-Павленко. - "Рідко яка частина в армії могла похвалитися такими бойовими трофеями, як Чорні: десятки великих і малих гармат, сотні кулеметів, тисячі бранців, про обози й згадувати не доводиться ... Це був справжній політ соколів. Козаки в усьому чорному, з летючими в повітрі довгими шликами викликали серед ворогів паніку ".

Для прикладу в Зимовий похід 1920 армія УНР вийшла в складі 10 тисяч чоловік, назад повернулося лише 4319 чоловік, включаючи нестройових. При цьому "Чорні запорожців" на початку походу налічувалося 417 чоловік, назад повернулося понад 500, з великою кількістю трофейної зброї: кулеметів, тачанок, гармат.

Чи не здавалися в полон

У 1919 році полк повертався до української армії, через територію, зайняту румунами. Румуни не продавали продукти і вимагали роззброєння. У підсумку, зброю здали всі полки української армії, крім одного - черношличників. Вони просто не стали роззброюватися. Командир "Чорних запорожців" Петро Дяченко згадував: "Жартуючи, запитав я румуна, що можливо, його вже хто обеззброював?". Потім дав румунському полковникові хабара - троє коней - і отримав провіант. Воювати з чорношличниками румуни не захотіли. Полк чорних запорожців єдиний повернувся в армію УНР з боєприпасами, зброєю, кіньми, і військовим майном.

Чим все закінчилося

Взимку 1920-го року полк за наказом командування залишив Лівобережну Україну, для з'єднання з частинами Армії УНР, що проходили переформування на польській території. По дорозі козаки навідалися до маєтку Давида Бронштейна - батька Льва Троцького. У своїх мемуарах він писав, що його батько в 1920 році босим втік з маєтку. Давид Бронштейн на Батьківщину більше не повернувся: знаменитий син влаштував його завідувачем млина в Підмосков'ї.

Наступні півроку Чорні запорожці спільно з поляками били більшовиків. Зійшлися навіть в шабельному бою з бригадою Григорія Котовського, причому сам Котовський ледве уникнув полону. У розпал бою полковник Дяченко переплутав його з іншим українським старшиною, і це врятувало червоного комбрига. Але це були останні перемоги чорношличників.

2 жовтня 1920 року у Ризі почалися переговори між Польщею і Радянським Союзом. Українське військо відступило до річки Збруч. 20 листопада полк Чорних Запорожців був інтернований поляками. На цьому війна для "Чорних запорожців" закінчилася. Однак через майже сто років ім'я знаменитих воїнів знову звучить на просторах України.

Трагічна доля командувача

22 січня 1919 року в Кременчуці гайдамаки сотника Волоха за наказом Головного Отамана Петлюри заарештували командувача Лівобережної групи армії УНР отамана Петра Болбочана за звинуваченням у зраді.

Изображение
Отаман Петро Болбочан

Розлючені "запорожці", увірвалися в місто, разом з піхотинцями полку ім. Івана Мазепи оточив штаб і ледь не вирізали всіх гайдамаків. Зупинив бійню сам Болбочан. Він наказав козакам відступить і віддати його долю на волю суду. За своє благородство отаман поплатився життям. Через півроку за звинуваченням в зраді він був розстріляний за наказом на станції Балин (нинішня Хмельницька область). Його поховали за півкілометра від станції.
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
ЗвенаУкраїнська
Генеральний бунчужний
Генеральний бунчужний
Сообщения: 6780
Зарегистрирован: 02 дек 2017
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 221
Пол: Мужской
Откуда: Звенигородка
Благодарил (а): 603 раза
Поблагодарили: 2833 раза

Хто такі "Чорні запорожці"

#2

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 30 янв 2018, 19:11

Пісня Чорних запорожців

Все на світі помирає,
Як не вмре, то засхне,
Лиш козацька наша слава
Не вмре, не погасне.

Наші ж «чорні запорожці»
Смерти не бояться,
Краще голови положать,
Аби не піддаться.

Кожний з піснею вмірає
За волю Вкраїни,
Кожний б'ється з москалями,
Доки не згине.

Все на світі помирає,
Як не вмре, то засхне,
Лиш козацька наша слава
Не вмре, не погасне.

— Полковник УНР Федір Гудима

Відправлено через 1 хвилину 54 секунди:
Изображение

Ответить

Вернуться в «Новини ККВК»