Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Мазохізм, амнезія чи що?

Обговорюємо життя Звенигородки та району

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Ответить
Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Мазохізм, амнезія чи що?

#1

Сообщение Kozak Taras » 04 фев 2017, 13:12

Изображение

З кількох джерел відразу на тижні мене атакувала «актуальна» новина від влади району про урочисте засідання (в робочий час либонь, за наші з вами гроші платників податків, чиновники засідають ні про що замість ділом займатися) з приводу роковин «визволення звенигородки від німецько-фашистських загарбників». І знову ті ж текстові лекала, які, напевне, ще з часів брєжнєва кочують з року в рік : про 5 тисяч закатованих, вигнану худобу, про спалені школи з бібліотеками…
Один окупант знищив з третину населення сіл району . Другий вигнав першого (насправді – той сам втік, з ганьбою і без бою) і розстріляв кілька тисяч . Потім повернувся Перший і вигнав Другого. Цього разу з боєм, але знову з ганьбою, бо тактика совєцьких генералів закидання ворога живим м’ясом – це не доблесть. А живе м’ясо – це наші діди між іншим, ті яких не добили у 20-х , не доморили в 33-му і не розстріляли в 37-му! І тепер досі святкуємо цю прекрасну дату, коли замість одних злочинців прийшли другі. Ну і що, що ще гірші бандити, але ж типу свої!
Особисто я не проти відзначати цю дату, але тільки в одному контексті, коли на подібних урочистих засіданнях будуть на пальцях людям розказувати чому обоє ці режими – злочинні, і чому радянський – в рази!!! злочинніший за нацистський.
Ну і про звичайних солдатів, тих таки наших з вами дідів, звісно ж. Тільки не те, що у вищезгаданих новинах, бравурне совєцько-протокольне, і не те що в кіно, де рівень брехні чим далі, тим більше зашкалює, а правду. Як сталось що гітлер напав першим, чому на початку війни поголовно йшли в полон, про заградзагони, про воші, про політруків, про нквд, про масову висилку в сибір після війни і головне про справжнє співвідношення втрат і його причини! Чи наприклад про форсування дніпра, це найтупіше і найбезжальніше в історії людства знищення генералами власної живої сили. І не забути про голод 45-47, що прийшов разом з визволителями!
Ну і якщо не людям розповісти, то бодай самим задуматись як же так, що при німцях люди жили сито, працювала промисловість (в усякому разі в звенигородці плодоягідний завод – це факт) а з визволителем – знову голод, про який досі цнотливо мовчать!
А інакше це просто якийсь… чи мазохізм чи невігластво чи… чи як це назвати?
А апарату влади хотілось би порадити замість плодити «галочки» про зроблену роботу, зробити її реально, наприклад подбати щоб інформація про історію нашого району була належно викладена в мережі. Щоб кожен учень міг подивитися скільки нас тут було, скільки стало і яка роль визволителя у цій жахливій статистиці.
Минулого року поскромничав тут розмістити свою статтю, а зараз, думаю, все ж варто.

Без переосмислення минулого у нас не буде майбутнього.
Складно покірно сприймати оце, прочитане на офіційному сайті Звенигородського району:
«28 січня – особливий і пам’ятний день для звенигородчан, світлий і радісний, навіки вписаний у літопис Звенигородщини. Цього дня, 72 роки тому, війська 1 та 2 Українських фронтів, з’єднавшись у Звенигородці, звільнили місто від фашистської окупації, яка тривала два з половиною роки – з 29 липня 1941 року. За цей час було закатовано і розстріляно 5 тисяч мирних громадян. Розграбовано і спустошено всі промислові підприємства, вивезено колгоспну худобу, спалено школи, бібліотеки.»
Складно читати таке офіційно-традиційне особливо сьогодні, коли правда про історію стає все більш і більш доступнішою…
Ми по інерції проклинаємо фашистів, хоч насправді, якщо говорити фактами - не все так просто з тією окупацією. (Як, до речі, і з термінологією. Нацистів називали фашистами виключно в СССР, це суто совковий штамп. У них самих це викликало великий подив, бо вони, як і весь світ досьогодні, називали себе «nazis» – нацистами, і не інакше. Але тут не про те.) Так, ні в кого не викликають сумніву їх злодіяння. В Звенигородці добре пам’ятають і вивезення людей, і Зелену Діброву, не так добре – Лаптєву леваду та Губську дачу, де й досі немає пам’ятних знаків. І навряд чи ми колись простимо гітлерівцям те, що численну єврейську громаду, що жила й працювала тут століттями, було знищено практично до ноги. Сім’ї з дітьми, яких ведуть на розстріл – це злочин без терміну давності. Але чи мають нацисти «монополію» на нелюдськість влади покидьків? Боюсь, що не зовсім. Кажуть, все пізнається в порівнянні…
Не забуваймо, що від голоду, влаштованого "рідною владою" за 9 років перед тим, в районі померло набагато більше народу, ніж від рук гітлерівців! А якщо додати сюди ще й репресованих?! А особливо лавину арештів у 1937? 9 років - це не так багато, ми ж, наприклад, непогано пам’ятаємо що було у 2006, 2011, чи не так? Чи в наших дідів пам’ять була коротша, а мізки дурніші?
Тобто наскільки «світлим і радісним» було це «визволення» вже давно пора починати судити не по совєцьких фільмах і підручниках. Хочеться вірити, що правду про тодішні настрої саме на Звенигородщині ми ще дізнаємось, все ж діти її носіїв ще живі.
Але загальновідомо, що найситіше люди (йдеться про тих, що жили «на землі») почувалися саме при німцях, оті кілька років. За що й поплатилися десятки тисяч «мирних жителів», яких після приходу червоної армії всіх без розбору, (а часто й без обліку) старого й молодого і хворого погнали в бій! Без підготовки, без амуніції, без зброї, врешті решт! Чи хтось надіється, що наших земляків трагічна доля так званих «чорносвитників», викошених у першій же атаці обійшла? Чи хтось досі сумнівається, що така практика була цілеспрямованою політикою комуністів, їх помста тим українцям, що жили в окупації?
Що за світле й радісне визволення, після якого вашого сина-батька-чоловіка женуть, як худобу, з палицями замість зброї на кулемети! Женуть на смерть навмисно, цинічно! Про це ж безліч свідчень, починаючи від Довженка і закінчуючи Жуковим! Набираймо в гуглі «чорносвитники», «чорнопіджачники», «чорна піхота» і читаймо з картинками яку жахливу ціну заплатили наші земляки після приходу «своїх»!
А скільки сільських старост було страчено «нашими» без суду і слідства, знаємо? А чи задумувались, що часто-густо єдина вина їх була в тому, що громада вибрала їх поміж себе як найбільших достойників? А скільки священників? А чи вписується в наші стереотипи той факт, що в деяких селах нашого району живих німців так ні разу й не бачили?
Чи усвідомлюємо, що НКВД, це совєцьке гестапо, було в рази потужніше та масштабніше, ніж німецьке? А чи розуміємо, що «робота» над «визволеним» населенням була одним із головних завдань цього відомства? А може хтось досі вірить, що це німці грабували населення, а «наші» продукти в нього купували і міняли? Якщо хто досі при таких думках, читайте спогади, питайте старожилів, – вас чекає гірке розчарування від того, що все було з точністю до навпаки.
А ця помітка "жив на окупованих територіях", що переслідувала потім до кінця днів? Ну не могла та влада простити людям, що ті пізнали дещо іншого життя! Скільки доль було поломано, скільки людей згноїли в таборах просто за те, що ті намагалися вижити і працювали при окупації! Як це ув’язується з «радісним визволенням»? І що це все в сумі проти німецьких злочинів?
До речі, про цифри. Порівнюючи статистичні дані можна допустити, що населення району перед війною було 20-30 тисяч. Якщо відняти мобілізованих, дітей і старих то оце «5 тисяч закатованих мирних громадян» викликає щонайменше сумнів! Адже йдеться чи не про 30% населення, кожного 3-го дорослого, а це просто неправдоподібно багато! (Принаймні якщо говорити саме про мирних жителів Звенигородщини). Чи є впевненність, що ця цифра не кочує з документа в документ як і інші брехливі міфи, народжені «освободітєлєм»?
Не менш сумнівне і нищення, про яке згадується в офіційному повідомленні районної ради. Німці бо вважали, що прийшли надовго, а тому не тільки не палили-нищили, а ще й карали тих, хто це робить! На всіх окупованих територіях вони будували інфраструктуру та економіку, а не руйнували її! Звісно, робилось це не задля добробуту "недолюдей", якими вони нас вважали, а для підтримки Рейху. Так, вивозили сировину, відновлювали зруйновані комуністами (чтоб нє досталось врагу) підприємства, обкладали податями колгоспи (які тому й не розігнали) але ж не руйнували, бо це було катастрофічно невигідно воюючій державі! І це взагалі тема окремого дослідження ЩО німці побудували в Звенигородці за ті два роки крім водогону, що, як кажуть, місцями використовується і досі.
В будь-якому випадку економіка так-сяк (а можливо й не так-сяк, бо все ж Німеччина тоді була передовою країною по всіх економічних параметрах) працювала, люди мали якусь роботу, отримували зарплати і так виживали . І особисто мені слабко віриться в повальне «спустошення ВСИХ підприємств», а особливо в «паління шкіл та бібліотек». Інформація про те, що німці намагалися опікуватися освітою (опалення, ремонт, конкурси для набору вчителів, створення нових підручників) давно не є секретною! Знову ж таки, під соусом освіти насадити свою ідеологію і перезавантажити промиті більшовиками мізки їм було просто вигідно!
А якщо при відступі й підірвали якісь підприємства , то, як на мене, це менш підступний злочин, ніж, наприклад, масове паління полів та знищення урожаю й усіх продуктових запасів (згідно відповідної директиви) «рідною владою», коли та тікала у 41-му. Чи той же таки примусовий відгін худоби з сіл, яку як не загубили в дорозі, то потопили потім в Дніпрі.
Зрозуміло, що історія - це завжди складно. Але чи не пора вже звільнюватись від штампів і почати усвідомлювати, що коли замість одного злочинного режиму повернувся інший - це не таке вже й свято? Німці давно дали належну оцінку тим своїм діянням, а ми? Вже й закон про декомунізацію прийняли, що ще заважає? Чи до кінця ми переосмислили той факт, що від більшовицької влади загинуло в рази більше українців, ніж від рук проклятущих німців за обидві війни?
Як на мене 28 січня, день що «вписаний в літопис» – це не привід в 72-й раз повторювати совєцькі мантри про «поганих німців» і «хороших своїх», а нагода ще раз поговорити про наших і не наших земляків, яких без ліку клали на цій землі червоні генерали (на відміну від німецьких, між іншим). Про трагедію цілого народу-заручника, перемеленого у м’ясорубці війни, затіяної двома кривавими імперіями. Про окупацію, яка триває і досі, тільки цього разу – в наших мізках.
Будемо тверезіше переосмислювати минуле – менш будемо вразливими для сучасної новоімперської пропаганди, яка сочиться чи не з кожного російського фільму, передачі. Бо дожилися вже до того, що батьки, наші земляки, зараз воюють, а їх діти-однокласники переписуються між собою в мережі… російською мовою! Що нам ще треба щоби звільнитися від ЦІЄЇ окупації? Війни недостатньо?
Ми відповідальні перед дітьми настільки ми вивчили та засвоїли уроки минулого. Зрозуміло, що наші постколоніальні комплекси ще довго будуть з нас виходити і відригуватись і на дітях і подібними заявами влади. Але коли, як не зараз, почати бодай задумуватись над цим усим, над нашою історією?
Адже без знання минулого, казали мудрі, не бачити і майбутнього. І важко з цим не погодитись.
Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
Леонід Мазира
Історик форуму. Генеральний значковий
Історик форуму. Генеральний значковий
Сообщения: 3557
Зарегистрирован: 14 дек 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 765
Пол: Мужской
Откуда: Київ
Благодарил (а): 5404 раза
Поблагодарили: 3116 раз

Мазохізм, амнезія чи що?

#2

Сообщение Леонід Мазира » 04 фев 2017, 14:38

Чудова, справедлива стаття.
Тут все правильно викладено, крім деяких деталей - населення району в 40-ві роки було не 20 тисяч, а не менше 100 тис, може навіть 200 тис. Села типу Козацького , Вільхівця, Моринців - мали по 5 тисяч населення. В Звенигородці теж було тисяч 17. А які були межі району? Кількість розстріляних могла бути значною. Там згадується Зелена Діброва. А то була просто Діброва - ліс за 5 км від Звенигородки. Там є пам"ятники розстріляним. Але на тисячі не тягнуть. Звичайно, були розстріли і в інших лісах. Головне, що нам, післявоєнному поколінню розказували про з'їзди РКП(б), про Сталінградську битву, про відбудову Дніпрогесу і про партизанів, а про те, що ж було у наших рідних краях "при німцях" - жодного слова! Добре, що нам рідні щось розказували, та й то боялись зайве сказать. Моя мама була затримана на вулиці за "порадою" колишнього фінінспектора Маняченка, який став начальником тюрми, і їй запропонували написати заяву (!) на роботу в Німеччину. Вона відмовилась. Тоді її арештували на місяць, і потім її вже просто посадили в поїзд і повезли на роботу. Після війни їй висунули звинувачення, що вона добровільно поїхала. У мене ще є документи, де вона збирала підписи свідків про те, що було насправді.Вони були взяті до уваги. Але все одно їй була закрита дорога до вищої освіти. Я добре знаю, як партійне керівництво "драпало" в евакуацію, залишивши місто напризволяще. Звичайно, багато спогадів вже не дістати, але можливо щось є в архівах - були ж допити після війни, і там могли бути деякі факти.
А от стосовно розрухи: хоч і було немало воронок від бомб, та я не пам"ятаю, щоб хоч одна школа чи підприємство в Звенигородці було знищене. І це при тому, що тут була Корсунь-Шевченківська битва..... Навіть танки з заходу в"їжджали по мосту. Всі відомі мені новобудови поставали на місцях ще пристойних старих будівель. Мій дядько розказував, що він при німцях будував ту дільницю дороги по проспекту від школи Кірова і до розвилки. Ця дільниця вужча, ніж старовинна бруківка від центру до школи. Коли не було асфальту, то камінці в центрі були відшліфовані, а на цьому підйомі -свіженькі. І з Козацького був незакінчений насип - при німцях починали робити дорогу до автотраси.
А ця історія з танком... Чому написи на ньому зовсім не ті, які були спочатку... Інші прізвища. Чому? Переписування історії?

Абсолютно згоден з автором (Здається, у нього козачанські корені), що пора вже справжню історію свого краю знати, поки ще є такі можливості.
Але далеко не всі нам правду розкажуть, бо було багато зрадників, дрібненьких душ, які будуть спотворювати все на свою користь....
Не минайте ані титли,
Ніже тії коми,
Все розберіть... та й спитайте
Тойді себе: що ми?..
Чиї сини? яких батьків?
Ким? за що закуті?..
Т. Шевченко

Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Мазохізм, амнезія чи що?

#3

Сообщение Kozak Taras » 04 фев 2017, 15:07

І прикро, що совок так міцно засів в людських головах і влада нічого не робить щоб викорінити те зло... бо сама ще наскрізь совкова і діє все тими ж методами...
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
Леонід Мазира
Історик форуму. Генеральний значковий
Історик форуму. Генеральний значковий
Сообщения: 3557
Зарегистрирован: 14 дек 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 765
Пол: Мужской
Откуда: Київ
Благодарил (а): 5404 раза
Поблагодарили: 3116 раз

Мазохізм, амнезія чи що?

#4

Сообщение Леонід Мазира » 04 фев 2017, 17:56

Ми чомусь думаємо, що народ змінили 70 років "Совка"...... А що було на Чорній раді 350 років тому? що було в 1709р? А з чим боровся Тарас? Франко? Можна це умовно називати "совком", але ж при усіх владах були люди аж ніяк не "совкові", їх нищили, підкупляли, але вони знову з"являлись.... Один із шляхів позбутися цього т. зв. "совка" чи "ватності" - це свідоме вивчення (не зазубрювання) історії свого краю, як учить нас Тарас, виховання гідності, знищення "хохляцтва" - але для цього треба багато працювати, подавати особистий приклад... На щастя, такі люди є - в тому числі і на нашому форумі....

Ответить

Вернуться в «Звенигородщина»