Відкрили ще один пам’ятний знак жертвам фашизму

Обговорюємо життя Звенигородки та району

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Аватара пользователя
ЗвенаУкраїнська
Полковник
Полковник
Сообщения: 1232
Зарегистрирован: 02 дек 2017
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Звенигородка
Благодарил (а): 361 раз
Поблагодарили: 866 раз

Відкрили ще один пам’ятний знак жертвам фашизму

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 04 июл 2018, 21:43

Попри те, що від початку радянсько-німецької війни минуло 77 років, ті жахливі події все ще залишаються в нашій пам’яті. І не відпущені ще всі гріхи, не виплакані всі сльози, не віддано ще належної шани і тим, хто впав на бранному полі зі зброєю в руках, і тим, хто поліг від ворожої кулі лише через те, що був українцем і не схилився перед ворогом. Безмовні свідки воєнного лихоліття – братські могили. На Звенигородщині їх нараховується 37. Найбільші поховання – від 200 до 2500 людей – в урочищах Губська дача та Діброва. Багато жителів Звенигородщини було розстріляно фашистами і їхніми посіпаками в 1941-1943 роках й в урочищі Лаптєва левада, що на східній околиці Звенигородки в долині річки Погибної. Сьогодні не відомо, скільки на цьому місці могил, скільки людей захоронено в них. Цим чомусь не цікавився ніхто. І якщо над іншими місцями поховання в різні часи було встановлено пам’ятники й обеліски, на місці розстрілу мирних жителів району, активістів, підпільників, військовополонених та євреїв в Лаптєвій леваді десятиліттями буяли бур’яни, до чого вже певною мірою звикли як самі жителі міста, так і районне та міське начальство. І коли б не наполегливість та неймовірні зусилля уродженця Звенигородки, шанованого ветерана праці Віталія Вовчука, батька якого, в числі інших звенигородчан було розстріляно тут, поховання так і залишалося б занедбаним. Три роки поспіль достукувався Віталій Зосимович до різних, як районних, так і обласних інстанцій, допоки не «вибив» відповідних дозвільних документів та виготовлення пам’ятного знака, на який особисто вніс зі своєї пенсії майже 20 тисяч гривень. Не залишилася врешті осторонь цієї благородної справи й міська рада. І ось у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні тут, на місці масових розстрілів в роки нацистської окупації відбулося відкриття пам’ятного знака. Виступаючи на мітингу з цієї нагоди, Віталій Вовчук, секретар міської ради Валерій Маренич, голова правління єврейської общини у Звенигородці Леонід Браславський, голова районної організації ветеранів Петро Уманець та інші закликали присутніх, передусім молодь Звенигородщини, пам’ятати про жертви, які понесла Україна. А ветеран з села Чижівки, свідок тих страшних часів Микола Лещенко поділився з учасниками мітингу своїми щемними спогадами та згадав багатьох односельців, розстріляних тут.
– Фашисти та їхні прислужники поліцаї не жаліли навіть маленьких діток, – пригадував зі сльозами на очах Микола Устимович. – Ось тут, в якійсь з могил разом зі своїми батьками – Вдовиченками, покоїться і їхня маленька донька. Коли поліції вели батьків по селу, дівчинка, яка перед цим десь гралася зі своїми однолітками, кинулася до них. Назад фашистські прислужники її не відпустили…
Учасники мітингу хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв нацистських злочинів, загиблих воїнів в минулій та нинішній російсько-українській війні та поклали квіти до пам’ятного знака, обряд освячення якого здійснив настоятель Свято-Георгіївського храму Української православної церкви Київського патріархату о.Віктор.

Михайло НЕЧАЙ
Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение

Вернуться в «Звенигородщина»