Звенигородські ліси нищить ворог, крутіший порубника

Обговорюємо життя Звенигородки та району

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Аватара пользователя
ЗвенаУкраїнська
Військовий старшина
Військовий старшина
Сообщения: 940
Зарегистрирован: 02 дек 2017
Всего на руках: Заблокировано
Банк: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Звенигородка
Благодарил (а): 281 раз
Поблагодарили: 640 раз

Звенигородські ліси нищить ворог, крутіший порубника

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 08 окт 2018, 17:12

Одними з перших серед виробничих підрозділів Звенигородського лісгоспу забили тривогу у зв’язку з масовими пошкодженнями дерев у Хлипнівському лісництві. Й то цілком зрозуміло, бо ж на сьогодні майже половина з наявних тут 200-гектарних соснових насаджень, уражених верхівковим короїдом, гине просто на очах. І зупинити цього, одного з найстрашніших шкідників лісу, за нинішніх умов надто важко. Заселяючи верхню частину сосни, а згодом – і весь стовбур, короїд, закупорюючи потоки вологи, призводить до всихання дерева. До того ж він приносить з собою й хворобу – гриби офіостоми, які створюють так звану синяву, що швидко поширюється на весь стовбур. Таке невиліковно хворе дерево можна використати хіба що на дрова. Вражає те, що здорове до цього дерево гине дуже швидко – за місяць-півтора.
– Раніше такі шкідники теж були, – розповідає заслужений лісовод України, лісничий Хлипнівського лісництва Борис Юрченко. – Але сосни «відбивалися» від них власною смолою. – Тепер же напад короїда настільки масовий, що своїми силами дерева його не здолають. Адже на одній сосні налічується від 5 до 15 тисяч особин цього шкідника.
У вражених короїдом соснах Хлипнівського лісництва – сухі крони і поруділа, поїдена кора. Усередині ж стовбура бачимо синяву – верхівка повністю залита нею.
– Такі дерева треба видаляти, оскільки короїди дуже швидко заселяються з них у здорове дерево, що росте поблизу, – продовжує Борис Михайлович. – Але в цьому існує проблема. Короїд найбільш активно розмножується з квітня до середини червня, а саме на цей період нам законодавчо заборонені будь-які оздоровчо-санітарні заходи, в тому числі й санітарні рубки в лісі. Це ж стосується й обробки дерев інсектицидами на початку і під час льоту короїдів, а це – знову ж таки квітень-червень, які, згідно Санітарних правил, є сезоном тиші в лісах. Якщо не переглянути цих правил, соснові ліси будуть приречені на загибель.
До цього лісничий додає, що й застосовування хімікатів в боротьбі з короїдом є проблематичним, оскільки отрута може завдати непоправної шкоди грибницям та ягідникам.
Який же вихід з ситуації і чи існує він взагалі? Адже сьогодні короїд загрожує не тільки лісам Черкащини. За останніми даними, площа заселення шкідниками соснових лісів сягає нині 350 тисяч гектарів.
Проведений на базі Хлипнівського лісництва семінар, де фахівці галузі обмінялися думками щодо порятунку соснових насаджень, засвідчив, що з короїдом можна боротися. Найдієвішим методом при цьому є все ж санітарні рубки. І, перевіривши стан лісових культур, висаджених працівниками Хлипнівського лісництва на місці проведення рубки, учасники семінару впевнилися у ефективності такого заходу: у молодому віці дерева набагато стійкіші – вони виділяють більше смоли і виявляють більший опір до шкідників. Мова йшла і ще про один метод боротьби з шкідниками, більш тривалий за часом, проте надійний – про створення на місцях санітарних рубок мішаних лісів.
Та це, зрозуміло, не вирішує повністю проблеми. Аби призупинити вражаючі масштаби природної катастрофи, що вже сьогодні призводить до великої втрати соснових лісів, а, отже, й колосальних збитків, які в недалекому майбутньому обчислюватимуться мільярдами гривень, потрібні рішучі заходи на рівні уряду. Йдеться передусім про зміни до законодавства та нормативно-правових актів стосовно лісового господарства. Зокрема, назріла необхідність законодавчо ввести в областях і районах, як от і в Звенигородському, де лісові масиви масово вражені короїдом, тимчасовий особливий режим лісокористування і лісозахисту. Це був би перший крок до порятунку соснових лісів.

Михайло НЕЧАЙ
Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение
Изображение
Изображение

Аватара пользователя
Лісник
Бунчужний
Бунчужний
Сообщения: 127
Зарегистрирован: 30 сен 2011
Всего на руках: Заблокировано
Банк: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Багачівка
Благодарил (а): 72 раза
Поблагодарили: 84 раза

Звенигородські ліси нищить ворог, крутіший порубника

Сообщение Лісник » 08 окт 2018, 19:20

Колись ліси обробляли з літака проти багатьох шкідників і короїдів і кліщів, а зараз нічого цього немає. Вирубаємо все потихеньку.

Вернуться в «Звенигородщина»