Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Як мобільні оператори наживаються на українцях

Мобільні телефони, тарифи, новини, софт, рінгтони, аксесуари...

Модераторы: TEMA, Vlad

Ответить
Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Як мобільні оператори наживаються на українцях

#1

Сообщение Kozak Taras » 21 сен 2017, 18:10

Изображение

Історія зі штрафом для lifecell від Антимонопольного комітету за нечесну тарифікацію розмов підняла на поверхню давно забуту тему – чесність і прозорість тарифів українських мобільних операторів.

Нагадаємо, АМКУ оштрафував lifecell майже на 20 млн грн за нібито посекундну тарифікацію. У той час як з абонента на початку кожної наступної хвилини розмови списувалася плата відразу за 60 секунд.

Грішать всі

Незабаром регулятор обіцяв зайнятися й іншими операторами, що, на думку експертів, буде не зайвим. Оскільки випробувана lifecell методика доволі популярна серед гравців українського мобільного ринку.

Що таке похвилинна тарифікація з точки зору абонента?

Це спосіб приховування фактичної вартості дзвінка. Розмова тривалістю 10 секунд обійдеться абоненту в шість разів дорожче від задекларованої оператором ціни. 20-секундна – в три рази. 30-секундна – в два. Навіть дзвінок в одну хвилину двадцять секунд виявиться на третину дорожче того, що обіцяє оператор, рекламуючи посекундну тарифікацію.

«Похвилинна тарифікація забезпечує на 15-30% більшу фактичну вартість хвилини в порівнянні з чесною посекундною. Безкарність Астеліту (lifecell) призвела до того, що його прикладу були змушені послідувати й інші гравці», – зазначив у розмові експерт телекомунікаційного ринку Роман Химич.

Втім, це не єдина хитрість, на яку йдуть оператори, щоб їхні абоненти витрачали більше, ніж розраховують. Наживаються, в основному, на неуважності своїх клієнтів.

Наприклад, класичним прикладом використання неуважності абонентів є так звані загороджувальні тарифи від «Київстар» на дзвінки на міські номери.

«Абсолютна більшість їхніх абонентів заплатить близько 1,5 грн за хвилину дзвінка, наприклад, в ЖЕК або школу за фіксованим номером. Адже фіксовані номери не включені в пакети хвилин на інших операторів. Дізнатися про це можна тільки натиснувши посилання «докладніше». У базовому описі тарифу цієї інформації немає. Таким чином абонент, поспілкувавшись, наприклад, з поліклінікою, може легко витратити 10-15 грн, що є третьою частиною середньомісячних витрат», – розповів UBR.ua директор з корпоративних комунікацій Укртелекому Михайло Шуранов.
АМКУ розглядав скарги абонентів щодо цього, але став на бік оператора. Регулятор врахував, що у «Київстар» є кілька тарифних планів (непопулярних), в яких такої дискримінації немає. І не звернув уваги на дискримінацію щодо більшості абонентів, вважає експерт.

Ціна прозорості

Ще на один момент варто звернути увагу любителям безлімітного мобільного інтернету: коли оператор обмежує швидкість скачування при досягненні встановленого бар’єру (т.зв. «шейп»).

Формально, оператор продає абоненту дійсно безлімітний доступ в мережу, адже обсяг скачування ніяк не обмежений, а доступ забезпечується на весь термін дії тарифного пакету. Однак насправді, оператор обмежує швидкість з’єднання. У безліміт, наприклад, у 3Моб таке обмеження відсутнє, але і ціна при цьому відповідна – 315 грн/міс.

Також дуже поширене явище для нашого ринку – підписка на платні сервіси, в тому числі автоматична (мелорінги та ін.). За приблизними оцінками експертів, VAS (дод. послуги) приносять операторам додатково до 20% доходу.

«Найкращий захист від таких маніпуляцій – не давати дітям телефон і пояснювати, що сервіси платні, і уважніше стежити за рахунком кожного місяця. А при аномальних витратах зв’язуватися з оператором. Зрозуміло, не варто ігнорувати правила і умови акцій, стежити за новинами – оператори мають право змінювати будь-які умови контракту. Для цього їм достатньо надіслати повідомлення», – зауважив у розмові співзасновник техноблогу Gagadget Сергій Мітяєв.

Не дивно, що найчастіше українці скаржаться операторам мобільного зв’язку саме на «крадіжку грошей з рахунку». Тобто списання грошей, про яке користувач не здогадується або не може пояснити.

Потрібно уважно вивчати всі умови (наприклад, до якого числа йде акція, як зміняться умови по її закінченні). Тоді більшості проблем вдалося б уникнути. А при будь-яких аномальних списаннях експерти рекомендують відразу ж зв’язуватися з оператором. Чим більше шуму підніме незадоволений клієнт, тим вища ймовірність повернути несправедливо списані гроші, кажуть вони.

А ось засудити несумлінного оператора навряд чи вийде. Великий штат адвокатів і майже необмежені ресурси грають не на боці абонента.

«Найпростіше зараз звернутися в соціальній мережі до оператора – вони все моніторять, і потім в особистих повідомленнях переказати проблему. Відсоток допомоги дуже високий в цих випадках», – радить Сергій Мітяєв.
Чи допоможуть штрафи

Навряд чи пощастить в судах і регулятору, яким би виправданим не було покарання. Та й чи дозволить це змінити порочну практику, що склалася на ринку? У цьому питанні експерти налаштовані скептично.

По-перше, в ході неминучої апеляції виникне питання, як трактувати норми галузевого законодавства. До суду майже напевно будуть викликані представники регулятора.

Тим часом, НКРЗІ не раз намагалася дати виразні, остаточні і недвозначні тлумачення власних норм. І жодного разу не довела справу до кінця. Швидше за все і в цей раз Комісія дасть малозрозумілі, суперечливі роз’яснення, які тільки послаблять позиції АМКУ, вважають експерти.

По-друге, навіть якщо будуть оштрафовані всі оператори відразу, правила надання телеком-послуг (основний галузевий нормативний документ, який регулює взаємовідносини операторів і споживачів) все одно потрібно істотно переробити.

«У мене є сумніви, що керівництво Комісії має політичну волю організувати і довести до логічного кінця цей непростий процес. Зокрема, цьому сильно заважає відсутність повноцінного представництва абонентів. Їхні інтереси банально нікому озвучити, представляти і захищати в ході тривалого багатоетапного процесу розробки і узгодження нормативної бази. Єдиний по-справжньому успішний прецедент такого роду був у 2009 році, майже десять років тому», – розповів Роман Химич.
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Ответить

Вернуться в «Мобільний зв'язок»