Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Смерть починається після сорока років

Тут все щодо здоров'я, та косметики

Модератор: TANECHKA

Ответить
Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 22604
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 2025
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 6983 раза
Поблагодарили: 11874 раза
Контактная информация:

Смерть починається після сорока років

#1

Сообщение Kozak Taras » 09 дек 2012, 21:28

Але ті, що народилися восени або взимку, а також високі, живуть довше

Изображение

Анета Ауґустин: Це правда, що після сорока років ми вже перебуваємо на похилій площині?

Проф. Kшиштоф Бориславскі: Дійсно, 20-й - 40-й рік життя є періодом біологічної стабілізації, а потім починається сповзання донизу.
Всесвітня організація охорони здоров’я за початок старості бере 60-й рік життя, але це умовна межа. Буває так, що у цьому віці одних відмовляється слухати тіло, але розум працює так, як треба, а в інших - навпаки. Календарний вік не є добрим показником біологічного віку. Кожен має стільки років, на скільки почувається та на скільки здатен.
У польській мові мені не подобається саме слово «старіння» [starzenie], воно є принизливим. Англійці кажуть ageing, що означає, грубо кажучи, "вікування", а це звучить краще.

Але що у ньому доброго? Ми втрачаємо зір, слух, слабшають м’язи, кістки, пам’ять, опірність...

Це правда, резерви вичерпуються. Зменшується об’єм легень, навіть на половину під кінець життя, погіршується гострота зору і слуху, в наших тілах дедалі менше води і більше жиру, обмін речовин сповільнюється, хребет "осідає", і з кожним десятиліттям ми в середньому втрачаємо сантиметр зросту. Ми втрачаємо "природні сили", як казав Гіппократ.
Перші ознаки старіння видно на шкірі: вона втрачає воду, а волокна колагену і еластину втрачають пружність, тому шкіра перестає бути еластичною. Меланін синтезується нерівномірно, звідси й плями на шкірі, сивина у волоссі, тому що вони природним чином окислюються. Недарма скроневу кістку латиною називають os temporale, тобто "кісткою часу".У цій ділянці, зазвичай, сиве волосся з’являється найраніше.

Що зношується найшвидше?

Нервова система. У віці вісімнадцяти років вона повністю сформована, а після тридцяти років починаються зворотні зміни. Щодня ми втрачаємо 10 тис. нейронів. Не так багато, але все ж.

На щастя, попри те, що ми колись думали, нервові клітини здатні відновлюватися.

Так, але нових формується значно менше, і повільніше, ніж вмирають старі. Зменшується маса мозку.
Репродуктивна система, навпаки, дозріває пізно, у підлітковому віці, але й працює довше. Особливо у чоловіків, які до кінця життя можуть стати батьками.
Інші органи також запрограмовані працювати протягом тривалого часу і могли б нам служити, якби ми самі їх не псували. Якщо ми не знищимо печінку алкоголем, а легенів цигарками, вони будуть нормально працювати до пізньої старості. Так само із серцем та тиском.

Чому ми взагалі старіємо?

Для того, щоб померти. А смерть існує для того, щоб позбутися людей, які вже не виконують своїх функцій та звільнити місце для нових. Уявімо собі, що сталося б, якби люди перестали старіти і вмирати. Одна велика демографічна катастрофа. Нас би ставало більше такими темпами, що блискавично забракло б для всіх місця та ресурсів на Землі.
Тому, коли людина вже не може передати свої гени наступному поколінню, коли вона вже нездатна до відтворення і самостійного виживання, коли вона не здатна сама прогодувати себе, сходить на бічну колію.

Жорстоко.

Це норма. Ми проходимо через три фази: анаболізм, тобто будівництво, потім рівновага, і під кінець катаболізм, тобто розпад. Старіння і вмирання - це черговий, правильний етап розвитку.

Проте, кожен хотів би жити якомога довше?

Ще з 1930-х років вчені вважають, що якщо ми не будемо переїдати, то маємо шанс краще старіти та жити довше. Морити себе голодом не треба, йдеться про життя на такому енергетичному рівні, щоб ледь вистачало на задоволення елементарних життєвих потреб, і не на калорію більше.

Тобто на якому рівні?

Життя саме по собі потребує близько 1600 калорій на добу. Стільки нам треба, якщо навіть не ставати з ліжка. Дуже дорогим є підтримання температури тіла, калорій вимагає наш мозок... Фізична активність є, всупереч поширеній думці, менш енергомісткою, ніж наш обмін речовин: нам буде достатньо для неї в середньому 500 калорій на добу.
Мухи, нематоди і миші, яким обмежували кількість калорій до періоду статевого дозрівання, жили навіть на 30% довше. Їхні організми уповільнювалися, виробляли менше шкідливих продуктів обміну речовин. Орієнтувалися просто на виживання, щоб бути у стані розмножуватися у майбутньому.
Ця концепція пов’язана з іншою, яка також мені подобається. Згідно з нею ми старіємо через вільні радикали, тобто високо реактивні молекули, переважно кисню, що знищують клітини наосліп. Вільні радикали утворюються, зокрема, під впливом сонячного випромінювання або рентгенівських променів, тютюнового диму, але й внаслідок нашого власного метаболізму. Усі наші клітинні механізми працюють на виробництво підступних вільних радикалів.

Тобто саме життя нам шкодить.

Воно шкодить менше, якщо ми їмо менше і живемо на нижчих швидкостях, а, отже, уповільнюємо метаболізм.
Коли йдеться про їжу, то я радше дозволяю собі більше, тому що я з родини довгожителів, а це спадкова риса. Ніхто в нас не хворів на рак, прабабусі і прадідусі, бабусі і дідусі з обох сторін дожили до глибокої старості, без проблем до дев’яноста років. Мені мало б жахливо не пощастити зловити якусь серйозну хворобу, тому що таких в нас не було.
Існує кореляція між якістю та тривалістю життя батьків і дітей, і особливо тривалістю життя матері і дитини. Добрий лікар першого контакту перш, ніж почне лікувати, повинен почати із запитання про здоров’я батьків. Є сім’ї довговічні, а є такі, які страждають від новоутворень або серцево-судинних захворювань. Єврейське прислів’я каже: "Якщо ви хочете жити довго, правильно обирайте собі батьків".

У стародавні часи казали, що в нас накопичується невизначена матерія і це через неї ми старіємо. Певною мірою вони мали рацію: у кровоносних судинах накопичуються відкладення холестерину, у жовчному міхурі - камені, а на хребцях - кісткові нарости.

Згідно з мало популярною теорією, під час чергових поділів клітин накопичуються мутації, які викликають їх неправильне функціонування або навіть знищення. Механізми викриття та усунення пошкоджень починають з віком давати збої. Тому ми накопичуємо генетичні дефекти.
Ми також накопичуємо шкідливі продукти обміну речовин та зовнішні токсини, зокрема інсектицид ДДТ, який широко використовували багато років. Колись не розуміли, що він накопичується у нашому організмі майже назавжди.З віком ми уподібнюємося сміттєзвалищу.
Деяким нематодам вдається продукти обміну речовин, які вони не можуть розкласти, "упаковувати" у мембрани і складати у своєму організмі так, щоб ці добре захищені відходи їм не шкодили. В нас немає таких вмінь, як в цих непомітних хробаків.

Чи вірите Ви у ліки та процедури, які мають відкласти процес старіння?

Не дуже. Крізь шкіру ледве проникає навіть така невелика молекула, як молекула води (якби це було інакше, ми б, виходячи з ванни, були набагато важчі), не кажучи вже про хімічні сполуки, які містяться у кремах проти зморшок, і мають виправляти пошкодження, завдані волокнам колагену і еластину. Крім того, пропагують споживання антиоксидантів, таких як вітаміни А, С, Е, ресвератрол, поліфеноли із зеленого чаю, але у своєму житті я вже бачив кілька змін думок щодо того самого вітаміну С. То його можна вживати скільки завгодно, то його надлишок є шкідливим. Я вже сам не знаю, тому не приймаю. Власне нічого, окрім магнію, яким мене годує дружина. У дружину я вірю.

У магній теж?

Так, тому що курці та люди, що переживають стрес багато його втрачають, а з їжею не отримують стільки, скільки їм треба. Поляки весь час їдять м’ясо, зазвичай, свинину, картоплю, капусту ... Я забув: приймаю ще капсули з риб’ячим жиром та оліями, тому що ми споживаємо замало Омега-3 ненасичених жирних кислот. Капсули - це так само заслуга дружини. Роль дружин у добрій старості і продовженні життя чоловіків має неоціненне значення, в цього є наукові докази. Гарна теорія про захисну роль шлюбу стверджує, що одружені чоловіки живуть довше, ніж самотні.

І одружені, і високі. Ваша команда прийшла до висновку, що високі живуть довше - на підставі досліджень у психіатричній лікарні.

Це неймовірний матеріал, унікальний у світовому масштабі. Нам вдалося отримати доступ до даних людей у віці 45-70 років, які провели більшу частину свого життя в ідентичних умовах - у Спеціалізованій лікарні для нервово- та психічнохворих у Чібожу. Зранку пробудження за дзвінком, вмивання, ранкова гімнастика, сніданок, ніби робота, обід, пообідня тиша, лежання. Їх утримувала держава, в них було все організовано. Своєрідний табір аж до смерті. Вони приблизно у той самий час лягали спати, їли те саме, дихати одним і тим самим повітрям - так майже півстоліття. Жили немовби у лабораторії.

Я була здивована, що більшість пацієнтів цієї лікарні зовсім не була психічно хвора. Це такий своєрідний "Політ над гніздом зозулі"?

Моя мама, лікар-педіатр, працювала у лікарні у Вроцлаві. У 1970-х роках туди потрапляли здорові діти, але з хворих сімей, занедбані. Кількамісячні немовлята залишалися у лікарні місяцями, дитячі будинки були не у стані їх прийняти.
Тут була подібна ситуація. Дорослі потрапляли до психіатричної лікарні, тому що не могли дати собі раду у житті. Безробітний або бездомний не міг блукати по місту, бо псував ідеальний образ соціалістичної держави.Справді психічно хворих там можна було по пальцях перерахувати.
Тисячі людей пройшли через цю лікарню, але ми обрали тих, хто провів у ній щонайменше 40 років. Часто їх привозили, коли вони були дуже молоді, але вони жили там до кінця. Оскільки це медична установа, пацієнтів регулярно обстежували. Їх міряли, зважували, перевіряли біохімічні дані. Це неперервний матеріал, тобто лікарі обстежували ту саму групу людей, що для вченого має першочергове значення.
Ми скористалися архівами. Проаналізували дані 68 чоловіків і 74 жінок. Ми перевіряли, який зв’язок із старінням мають такі риси, як артеріальний тиск, ШОЕ та інші показники крові, індекс маси тіла, ріст. Виявилося, що довшій тривалості життя сприяють менша вага, нижчий артеріальний тиск і температура тіла. У чоловіків ще й нижчий рівень глюкози, а у жінок - ШОЕ, що свідчить про зниження інтенсивності запальних станів в організмі. Це узгоджується з теорією, згідно з якою старіння є хронічним запальним станом і випливає з накопичення в організмі клітин, що продукують небезпечні прозапальні цитокіни.
Крім того, ми виявили, що високі живуть довше.

Високим взагалі краще живеться: вони легше будують кар’єру, знаходять партнера.

Особливо високих чоловіків вважають привабливими, тому що це біологічний сигнал для жінок: обери його, бо якщо він так виріс, то це означає, що він має добрий біологічний стан і великі резерви. Формування вищого тіла є енергетично дорожчим. Високі є "біологічною елітою". Існує також психологічний "ефект ореолу": вища людина справляє таке гарне враження, що їй автоматично приписують сприятливі риси, наприклад, більший за реальний інтелект або доброту. Зрештою, є зворотне явище: якщо когось сприймають позитивно, як людину з великим авторитетом (наприклад, видатного викладача), то йому приписують вищий від фактичного зріст.

Вам вдалося продемонструвати також взаємозв’язок між тривалістю життя та місяцем народження.

З МВС ми отримали анонімні дані про майже 900 тис осіб, померлих у Польщі у 2004-2008 роках. Мій аспірант Пьотр Хмєлєвскі порівняв денні дати народжень і смерті та пропорції між людьми, що народилися у різні місяці. Виявилося, що ті, що народилися в осінні і зимові місяці, особливо у грудні, жили значно довше, ніж народжені у весняні та літні місяці. Аналогічні результати отримала проф. Габріелле Добльгаммер з Інституту Макса Планка у Німеччині.
Існує кілька гіпотез, чому це так. Найпереконливіша каже: критичним періодом є перший триместр вагітності. У випадку осіб, що народилися у грудні, він припадав на теплі місяці, коли рівень синтезу необхідного вітаміну D у шкірі матері був на достатньому рівні. Натомість, у випадку осіб, що народилися навесні або влітку - на холодні місяці, коли цього вітаміну бракувало. Можливо, це був лімітуючий чинник?
Дослідження також підтвердило відому закономірність, що жінки живуть довше, ніж чоловіки.

Чому?

Не лише тому, що вони ведуть здоровий спосіб життя, але й тому, що вони краще споряджені. Естрогени захищають їх від серцево-судинних захворювань, а дві Х-хромосоми забезпечують більшу генетичну стабільність. Тому що, якщо ген на Х-хромосомі від матері є вадливим, то той, що є від батька може його замінити, і навпаки. У чоловіків є лише одна така хромосома і, зокрема, тому вони є більш вразливими до чинників середовища. Вони гірше адаптуються до мінливих умов. Будь-які невдачі у житті, хвороби, гірше харчування, відсутність фізичних вправ виводять їх з блаженного стану внутрішньої рівноваги та заганяють у фізіологічний стрес. Їхні резерви вичерпуються раніше.

Слабка стать?

Очевидно. Нас виховують твердими хлопцями, але це зовсім не узгоджується з нашою біологією. Тестостерон скорочує життя і зменшує опірність, чоловікам типу "мачо" властивий більший ризик серцево-судинних захворювань і раку. У Кореї проаналізували книги із записами дат народження та смерті від XV до XIX століття: євнухи жили на кільканадцять років довше, ніж чоловіки без кастрації.
На кожному етапі життя чоловіки помирають частіше, ніж жінки. У Польщі на сто дівчат народжується 107 хлопчиків. У віці близько 30 років обох статей є більш-менш однакова кількість, а у віці 75 років на сто жінок є лише 65 чоловіків. Кого Ви бачите під час вечірньої служби?

Самих бабусь.

Саме так.

Може дідусям не хочеться виходити з дому.

Ні, їх вже немає серед живих. Більше половини чоловіків помирає, не досягнувши сімдесяти років. У середньому на вісім-дев’ять років раніше, ніж жінки. Вони хворі, в них в одному місці болить, в іншому стріляє, вони на все нарікають, але якось живуть. Чоловіки такого самого віку вже мруть як мухи. Жінки мають більші функціональні резерви, тобто їхні органи функціонують і краще відновлюються. Вони починають відходити лише після вісімдесяти років.

Але, мабуть, вони перебувають у гіршому стані, ніж старі чоловіки. Ті, що вижили.

Бо якщо чоловіку вдасться протягнути довше вісімдесяти років, то це означає, що в нього добрі гени, і перед ним ще добрих кілька років. Це вибрані особи, найкращі представники своєї статі. Чому дуже старі люди такі здорові? Тому, що ті хворі вже давно померли.

Межа старості постійно рухається, рекордом нашого виду є 122 роки. Кажуть, що перед нами сторіччя довгожителів, і, за певними оцінками, половина дівчаток, які народилися у 2000 році у високорозвинених країнах, доживуть до XXII століття.

Чому ми співаємо собі "sto lat" [польський відповідник побажання "Многая літа" - Z]? Тому що ми на стільки запрограмовані. Дійсно, наші предки у неоліті жили в середньому трохи більше 20 років, а в середні віки - 35, але це тому, що їх знищували інфекції, голод, війни. Вони вмирали не старими, а передчасно - через будь-яке захворювання, перинатальне ускладнення, нещасний випадок.
Нашу так звану природну тривалість життя завжди розраховували на рівні трохи вищому за сто років, це вже властивість нашого виду, якому 150-200 тисяч років. Нині мешканець Азії, Африки і Південної Америки живе в середньому 45 років, а мешканець Європи, Канади та США - 80. Ця межа дійсно далі рухається. У Польщі у 1970-х роках в нас були півтисячі довгожителів у віці понад 100 років, а тепер вже три тисячі.

Це відоме правило: що нижчий рівень освіти і що нижчий соціально-економічний статус, то вища смертність.

Кому потрібні старші люди?

Банкам, які спокушають зворотною іпотекою: віддайте нам свій будинок, а ми будемо платити вам пенсію та у вас буде чудова, спокійна старість. Старші бувають також потрібні молодим для безкоштовного догляду за онуками, особливо у нашому суспільстві, чого, зазвичай, від них і очікують. Інституція бабусі й дідуся є зрештою дуже корисною для популяції, вона оптимізує її успіх, тому що сприяє виживанню молодих, тобто онуків.

Старіння є табу, навіть у рекламних роликах старших людей прикрашають, вони ніби молодо-старі, а слова старість ретельно уникають.

Ми живемо в епоху поклоніння культу молоді, який прославляє молодість, а старість вважає виключно обмеженням. Минули ті часи, коли по життєві поради зверталися до ради старійшин, тому що старість була гарантією досвіду та мудрості. Їхні поради були цінними для виживання спільноти.
Нині пораду можна знайти завдяки Google, жоден старець вже для цього не є потрібним. Старість девальвувалася, це вже не авторитет і повага, а просто проблема, через яку стає ніяково. Такий підхід є великою помилкою сучасного суспільства, тому що інтернет не замінить життєвого досвіду і мудрості, яку часто набувають на власних помилках.
Дедалі частіше кажуть, що старші - це соціально ізольована група. Зокрема тому, що перестає функціонувати найкраща система медичного страхування, яка доводила свою ефективність протягом тисяч років, тобто велика багатопоколінна сім’я, що живе разом. Нині старі вмирають у лікарні, самотньо, ганебно.

Ви боїтеся старості?

Немочі. Я не можу уявити себе прикутим до крісла, і що я не міг би працювати у садку. Я сподіваюся тоді coup de grace, удар милосердя з боку доброзичливців. Наразі мені 63 роки і мені взагалі не приходить до голови, що я старію.

Ви мрієте про тризначний вік?

Було б страшно жити так довго. Для чого так сильно захищатися від того, що є неминучим? Адже старість і вмирання не є помилкою природи. Краще добре використати даний нам час, і не додавати років до життя, лише життя до років.

Розмовляла Анета Ауґустин

Проф. Кшиштоф Бориславскі - завідувач кафедри антропології в Університеті природничих наук у Вроцлаві. Планує створити у наступному навчальному році спеціалізацію "Геронтологія" на спеціальності "Біологія людини".

Автор: Кшиштоф Бориславскі [Krzysztof Borysławski]
Назва оригіналу: Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы! Śmierć zaczyna się po czterdziestce
Джерело: Gazeta Wyborcza, 02.11.2012
Зреферував Омелян Радимський

Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
Отаман
Курінний писар. Полковник
Курінний писар. Полковник
Сообщения: 1400
Зарегистрирован: 16 ноя 2013
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 1027
Пол: Мужской
Откуда: с.Козацьке
Благодарил (а): 3036 раз
Поблагодарили: 2269 раз

Re: Смерть починається після сорока років

#2

Сообщение Отаман » 12 фев 2014, 12:52

Не вникаючи в науку скажу.,якби мені повернулось сорок ,яб тільки почав жити,Скільки чоловічоі роботи осталось недоробленоі а сили вже не ті.В сорок простарість не думаеться.І не потрібно.А потрібно памятати слова М.Островського - жити так щоб потім не жалути за марно прожиті роки.Якщо жити то жити.Якщо пити то пити не впиваючись.А тост піднімати піднімати за здоров"Я а не заудачу .Після 40- може вийти казус - удача попалась чарівна а до неі здоров"я нема.Бережіть себе.

Ответить

Вернуться в «Наше здоров'я та краса»