:beer: Вітаємо Отамана з Днем народження! :beer:

Звенигородські берестяні грамоти

Новини, цікаві події в Україні

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

ЗвенаУкраїнська
Військовий старшина
Військовий старшина
Всего на руках: Заблокировано
Банк: Заблокировано
Благодарил (а): 244 раза

Звенигородські берестяні грамоти

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 31 янв 2018, 22:49

Берестяні грамоти - пам'ятки давньої східнослов'янської писемності (XI–XV ст.), написані на доступному дешевому матеріалі — бересті.
На території сучасної України пам'ятки берестяної писемності (три фрагменти берестяних грамот й одну цілу грамоту) знайдено 1988 року під час археологічних розкопок у передмісті давнього міста Звенигорода (тепер село Звенигород, Львівська область) — у культурному шарі, який датують 1110–1137 роками. Ще одну берестяну грамоту знайшли 2008 року при розкопках Буського літописного городища.
Вперше за час археологічних розкопок у Києві було знайдено берестяну грамоту в листопаді 2010 при дослідженні культурного шару XI–XII ст.ст. біля колишнього будинку архітектора А.Меленського на Подолі (вул. Хорива).
На археологічних мапах знахідок берестяних грамот не позначене місто Чернігів. Але прочитані вже тексти доводять, що про них знали і давні чернігівці. Одна берестяна грамота мала припис на звороті «А се Гоймере» (тобто «А це Гоймер»). Гоймер — стародавнє південноруське ім'я (як і Володимер, застаріла форма сучасного імені Володимир). Ім'я Гоймер практично не зустрічалось в Новгороді. Припис на звороті мав цікаве доповнення, в перекладі «А це Гоймер — ну, який у Чернигові і з дружиною, не пам'ятаю, як її ім'я». Якийсь чернігівський Гоймер їхав до Новгорода і збирав берестяні грамоти, аби передати їх мешканцям міста.
Изображение
ПЕРШІ БЕРЕСТЯНІ ГРАМОТИ НА УКРАЇНІ 28 липня 1988 р. два учні СПТУ №14 Олег Колодка та Ігор Шило на розкопках передмістя давньоруського Звенигорода, у культурному шарі, датованому проміжком часу між роками 1110 і 1137, знайшли три фрагменти першої в У країні берестяної грамоти . Ц я знахідка стала першим доказом існування і в Південній Русі спілкування простих людей за допомогою листів на березовій корі та їх високого рівня писемності. Звенигородська берестяна грамота №2 є листом, очевидно, висланим з когось іншого давньоруського міста (припускають, що це Перемишль). В ній іде мова про повернення вдовою чоловікового боргу. Вона наказує якомусь Негиничові про записану в судових справах суму і погрожує, що в разі відмови приїде в Звенигород з князівським слугою, який примусить Негинича повернути борг та ще й оплатити додаткові кошти, пов’язані, мабуть, із поїздкою та оплатою княжого “отрока”.

Вернуться в «Україна»