Тисни "Вхід", або "Реєстрація" та приєднуйся до нас!


Святий Пантелеймон

Модераторы: TANECHKA, Ksenia

Ответить
Аватара пользователя
TANECHKA
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 4574
Зарегистрирован: 15 окт 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 877
Пол: Женский
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 8369 раз
Поблагодарили: 3556 раз

Святий Пантелеймон

#1

Сообщение TANECHKA » 17 авг 2015, 17:29

Святого ­Пантелеймона — його день православні та греко-католики відзначають 9 серпня — вважають своїм покровителем знахарі, шептухи й костоправи. "Вроджені" знахарі черпали знання від родичів, які практикували лікування людей і худоби з діда-прадіда. Народні цілителі були й "навчені": їм свої знання з лічництва віддавали знахарі, в яких не було близьких спадкоємців або їхні родичі не мали до того здібностей. Були й "знахарі по неволі" — ставали на цей шлях із крайньої бідності. Про них в народі говорили: "Навчить біда ворожити, як нема що в рот положити". Вважали, що після передачі знань іншим знахарка втрачає здібність до вишіптування й лікування хвороб. Тому бабки-шептухи неохоче ділилися своїм вмінням.

Знахарі, шептухи, баїльники, травники знають більше, ніж звичайні люди. Цілителем може стати кожен, хто народився в понеділок і в понеділок мати відлучила його від груді.

— Ні від кого я не вчилася, вообше ні од кого, — запевняла 2000-го жителька села Немовичі Сарненського району на Рівненщині Поліна Меліщук, 86 років. — Я не знаю, що мені так дано й від кого. А, знаєте, моя мати шептала, і моя тьотя, материна сестра, і їхня мати, моя баба, теж шептала. Але вони мене й не вчили, я і не знала нічого. А потім воно якось само де і взялося. І я, правда-правда, не знаю, як воно так передається.

Вправними костоправами були пастухи й вівчарі. А хірургами-дантистами — сільські ковалі. Рвали зуби плоскогубцями, ключами, мотузками й шнурками. Про знеболювання й елементарні санітарно-гігієнічні норми не йшлося.

Ревматичні й головні болі, туберкульоз, шкірні захворювання лікували кровопусканням. До середини ХІХ ст. привілеї робити це мали цехові цирульники. Мандрівні цирульники біля сільської корчми не тільки стригли й голили селян, а й пускали кров і ставили п'явки. Озброєні кишеньковим ножем, бритвою, уламком коси й ріжком для спускання крові такі процедури робили й сільські "рудомети". Найбільш сприятливим часом для цього вважали весняні місяці. Молоді до 20 років і вагітним жінкам робити кровопускання заборонялося.

— Бабки лікували скот від усяких слабостей, — каже 65-річна Любов Колодько, фельдшер із села Конотоп Городнянського району на Чернігівщині. — Бувало, що корова ні з сього, ні з того починає битися. Або прийде з поля, стоїть біля воріт, реве, а у двір не йде. Тоді йшли до бабки, вона на хліб щось там шептала, Богу молилася і, дивись, корова прийшла в норму. А як це пояснити, я і не знаю.

На Рівненщині був свій ритуал, як уберегти від вовків корову, що не прийшла додому ввечері. Шептуха виходила надвір, дивилася на місяць, читала молитву, хрестилася. Потім брала замок, замикала його і клала на землю, "поки корова не появицця". Вірили, шо замовлену худобу вовки не беруть.

— Святий Пателеймон помагає од різних хвороб, зцілює од усяких болячок тих людей, хто до його з молитвою звертається, — розповідає 76-річна Хима Халявко із села Великий Дирчин Городнянського району на Чернігівщині. — Молитви помагають тим, хто хворіє на очі й у кого сильні головні болі. На Пателеймона у церкві правиться служба йому, значить, празник великий. Хто його не шанує, того Пателеймон може й покарать.

Пантелеймон жив у ІІІ–ІV ст. Замолоду прославився як успішний лікар. Якось побачив на вулиці хлопчика, який помер від укусу єхидни. Вирішив: якщо молитва до Ісуса Христа за воскресіння померлого здійсниться, прийме хрещення. Дитина ожила, а Пантелеймон почав безкоштовно зцілювати хворих, допомагати бідним, жебракам. Імператор Максиміан за проповідь християнства наказав палити Пантелеймона вогнем, кидати диким звірам, саджати в бочку з гвіздками. Той витримав усі муки й загинув від удару меча. З його ран замість крові потекло молоко. Суха олива, до якої його прив'язали, зазеленіла й дала плоди.

В Україні великомученика шанують як цілителя. День — "важкий". Суворо заборонено працювати, розводити вогонь у печі — бо Пантелеймон небесним вогнем спалить копи на полі. За це його прозвали "Паликопа".

"На Пантелеймона не можна нічого робити, бо цей празник дуже карає, — записали учасники етнографічної комісії при Всеукраїнській академії наук у селі Стебне Звенигородського району Черкаської області 1926-го. — Як тільки хто на цей празник обісмілиться робити, то нипримінно грім запалить копу або півкопи якої-небудь паші. У Тарасівці найшлися такі, що "ось-то ми не боїмося, не віримо!" та на Паликопи пішли жать. А грім як ударив і поранив 12 душ. А дівка Наталка Штундова теж думала жать у такий день. То ще тіко йшла, а грім ударив коло неї та й приглушив. А недалеко люди йшли, то побачили це: прибігли, закопали по шию в землю, і дав Бог, що ожила".

Аватара пользователя
TANECHKA
Генеральний значковий
Генеральний значковий
Сообщения: 4574
Зарегистрирован: 15 окт 2010
Всего на руках: Заблокировано
Репутация: 877
Пол: Женский
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 8369 раз
Поблагодарили: 3556 раз

Святий Пантелеймон

#2

Сообщение TANECHKA » 17 авг 2015, 17:34

Про святого Пантелеймона Цілителя я почула тому,що в Звенигодці приватна клініка так називається,а от коли святкується ніколи не цікавилась і не звертала уваги,аж поки не попала в руки ось ця замітка в гзеті. Шкода,що побачила я її вже після свята.
Називайте це забобонами чи ще як...,але довелося відчути на собі
Саме в цей день чоловік заходився садок косити і одразу зламалось дві мотокоси. А сусідка город прибирала,стерню запалила та так гарно горіло,що обгоріло у нас ряд дерев... :(
Тепер знатиму,що 9 серпня нічого не роблять,як 11 вересня нічого не ріжуть

Ответить

Вернуться в «Релігія †»