Івана Купала: що не можна робити

Про рідний край. Враження від подорожей та відпусток.

Модераторы: Ksenia, TEMA

Аватара пользователя
Kozak Taras
Гетьман
Гетьман
Сообщения: 20881
Зарегистрирован: 16 ноя 2008
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Козацьке
Благодарил (а): 5882 раза
Поблагодарили: 10200 раз

Івана Купала: що не можна робити

Сообщение Kozak Taras » 03 июл 2018, 13:30

Изображение

Івана Купала у 2018 році припадає на ніч п'ятниці на суботу, з 6 на 7 липня. Як вірили наші пращури, в цю ніч прокидається уся лісова нечисть, тому багато що було заборонено робити в ці дати.

Традиції українців на Івана Купала надзвичайно багаті, зараз по всій країні проводять масові заходи, під час яких відтворюють автентичні обряди. Побувати на такому святі – дуже цікаво, тому не пропустіть нагоди відвідати заходи в ніч на Івана Купала.

Читайте також: Ворожіння на Івана Купала: 5 цікавих способів

Та, крім традицій, українці вірили ще в численні забобони. У цю ніч зазвичай ворожили і намагалися дотримуватися деяких негласних правил.

Івана Купала: що не можна робити

На Івана Купала, згідно з віруваннями наших предків, прокидається лісова нечисть – відьми, змії, водяники, русалки, перевертні, – тому в цю ніч не можна спати. Не можна й купатися, адже водяник може затягнути у воду.

Крім того, у ніч з 6 на 7 липня варто триматися подалі від води вагітним, дітям та старим. Водяна нечисть може нашкодити слабким організмам цих людей.

На Івана Купала не можна спати і купатися

Вважалося, що у відьом зберігається вода, що кипіла з попелом купальського вогню. Окропивши нею себе на Івана Купала, відьма могла спокійно летіти, куди їй заманеться.

Пройдіть тест: Чорний кіт і порожні відра: чи вірите ви у забобони?

На Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. В іншому випадку родина може збідніти. Якщо знайдете на дорозі гроші – навіть велику суму – ні в якому разі не можна їх брати.

Якщо жінка відзначила Івана Купала і не побувала біля вечірнього багаття, її вважали відьмою.

Івана Купала: традиція перескакування через вогнище
На Івана Купала обов'язково треба побувати біля вогнища

А от що треба робити в цю ніч – це шукати міфічний цвіт папороті. В цей час рослини набирали чарівних, лікувальних та цілющих властивостей. Лише в Купальську ніч на папороті розцвітала чарівна вогняна квітка щастя – кочедижник. Хто її зірве, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, причарує найкращу дівчину, матиме найвищий урожай, не боятиметься лихих сил, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала квітку щастя.


Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!
Изображение

Вільними та Гідними Громадянами можуть бути тільки ситі, здорові, озброєні!

Аватара пользователя
ЗвенаУкраїнська
Полковник
Полковник
Сообщения: 1232
Зарегистрирован: 02 дек 2017
Всего на руках: Заблокировано
Пол: Мужской
Откуда: Звенигородка
Благодарил (а): 361 раз
Поблагодарили: 866 раз

Івана Купала: що не можна робити

Сообщение ЗвенаУкраїнська » 03 июл 2018, 20:11

Свято Купала на Звенигородщині

Перед Іваном Купайлом цілий тиждень дівчата співають купайлівських пісень: чи вдень на роботі, чи увечері на вулиці. А в день самого Купайла і дівчата і всі святкують, нічого не роблять, хіба дехто сіно переверне на покосах. А найбільше одпочивають, сплять.
Після полудня чоловіки і жінки збираються по вигонах, садках, подвір’ях і ведуть усякі розмови. Примічають, як піде на Купайла дощ, то цього року не буде врожаю на горіхи, будуть самі мокляки, як мак буде червоний, на той рік буде врожай на хліб. Говорять і за папороть, що вона цвіте вночі на Йвана Купайла, хто зірве квіточку з папороті, той знатиме все, геть і де гроші під землею закопано.
А дівчата од полудня, і великі, і малі, рвуть собі квіти та вишні на вінки, – такі, щоб з довгими хвостиками. Потім збираються по скільки дівчат і плетуть вінки. Здорові дівчата плетуть самі, кожна сама для себе. Дівчаткам маленьким плетуть старші сестри або матері. Купайлівські вінки плетуть у нас з таких квітів: барвінок, маруна, нагідки, пастушці, ласкавець, сокирки, дзінзівер, рута, м’ята. Та не тільки з цих квіток. От у Звенигородці беруть до вінка найбільше синьовід, сокирки, полуцвітки, зірки, барвінок, а окрім того маруну, гвоздички, бурачки тощо. В недалекій од Звенигородки Скальоватці (як пише Тод. Козій, 1928) найбільше вплітають до вінка барвінок, зозульчині черевички, чебчик, навіть деревій, – щоб пахнуло. А ще вінки плетуть дівчата з рути, полуцвітків, гаргонії, зірок, соняшника, шовкової трави, пижми, мняти, любистку. Вінки плетуть і на купайлицю, і на огірки. А кропиву вплітали для того, щоб хлопці жартуючи не здіймали вінки з голови. Ще плетуть вінки з вишень, геть із самих вишень. Крім цих вінків, плетуть ще й маленькі віночки, бо їх потім пускати на воду. Потім сучать свічки з воску, а іноді з густої соломи.
Після цього дівчата просять хлопців, щоб їм вирубали купайлицю, часом дівчата рубають і самі. Купайлицю роблять найбільше з дерева вишневого. Обирають гарненьке кругленьке деревце, щоб на йому було рясно вишень, потім з дошки роблять підставку навхрест, щоб купайлиця міцно стояла та ще й, щоб плавала, як пустять на воду. Десь на вигоні, на вулиці або на кутку обирають місце, вистругують землю, ставлять купайлицю. Землю висипають жовтим піском і стелять запашними квітками. Тоді квітчають купайлицю різними квітками, ліплять на неї свічки і вішають маленькі віночки з свічками. Самі вдягаються по святковому, накладають на голову вінки.
Купайлиця буває не одна на ціле село, на тім кутку – своя, на тім – знов своя. У той час, коли дівки прибираються до Купайла, для маленьких дітей матері ставлять купайлиці в садках, подвір’ях, помагають уквітчувати і навіть навчають як співати. А геть маленьких діточок – то заквічають і держать на руках у віночках.
Ну от доки буде вечір, малі дівчатка сидять навколо своєї купайлиці або ходять навкруги і співають, а великі дівки – ще ні. Жінки та всякі сусіди сходяться слухати пісень. Як починає смеркати, дівчатка ламають купайлицю беруть по гілочці і біжать кожна на своєї грядки і на огірках та кавунах розривають і розкидають по всій грядці, щоб рясні були огірки. Тоді поспішають до дівок дивитися, як ті справляють це свято. Туди сходяться жінки, чоловіки. Старі й малі сідають з одного боку купайлиці, а на другому – парубки та хлопці.
Дівки, посвітивши свічки, сідають навколо купайлиці і співають. Найпершу пісню співають: «Ой місяченьку, наш братіку!», а після співають таку з купальських пісень, яку швидше пригадають.
Окрім цих пісень тоді співають (коли хочуть) іще й пісень попросту «петрівчаних» – з тих, котрі голос мають такий, як купальські.
Дівчатка потихеньку од хлопців змовляються, після якої пісні брати купайлицю і нести до води. Хлопці підмовляють знайомих дівчат, щоб сказали, після котрої пісні. Дівчата одспівують те, що змовилися та й беруть купайлицю. Якщо ж довідаються хлопці, то вони беруть і несуть до ставка чи річки. За ними йдуть усі, хто там був.
Як прийдуть до ставка, то на самий перед викупають купайлицю. Стануть у воді, поставлять купайлицю і хлюпають водою так, щоб свічок не погасити.
Тоді виносять купайлицю на траву і ставлять. А тим часом хлопці запалять багаття з кулів і стрибають через вогонь. А дівчата стають з двох боків того багаття і весело співають, аж поки всі хлопці перестрибають по разів два, три.
Настрибавшись через багаття, хлопці й дівчата беруть з купайлиці віночки зі свічечками, кожен свого, і разом пускають на воду.
Найбільше бува так, що хлопці й дівчата беруть віночки, заходять у воду помаленьку, щоб не скаламутити, і пускають. А самі виходять на берег і, жартуючи, дивляться, куди віночок попливе. Куди пливе – в той край вийде дівчина заміж – у той бік, куди поплив її вінок. Іноді дівчини віночок спливеться докупи з хлопцевим – та пара одружиться.
В котрому селі купайлицю на воду не пускають, то поспівавши, її ламають і всі беруть по гілочці, несуть до хати і кладуть під подушку. І хто присниться, з тим одружиться. А старі, коли теж здобудуть таку гілочку, то загнітять нею хліб. Такий хліб дають коровам, як ідуть доїть, щоб корова гарно стояла.
Та ще на другий день після Купайла рано жінки йдуть на воду, щоб піймати вінка-якого, – з тих, що в ночі молоді пустили на воду. Такий вінок – то добре од усього.
На Йвана Купайла багато говорять за папороть, як вона вночі цвіте і що в ній за сила.
Із записів, впорядкованих Агатангелом Кримським (1930 р.)

НЦНК “Музей Івана Гончара”
Чтобы увидеть ссылку, Вы должны быть зарегистрированы!

Вернуться в «Краєзнавство, історія, туризм та подорожі»